OEBS se poziva na „Moskovski mehanizam“ zbog deportacije ukrajinske dece u Rusiju

OEBS se poziva na „Moskovski mehanizam“ zbog deportacije ukrajinske dece u Rusiju

OEBS je pokrenuo „Moskovski mehanizam“ kao odgovor na prisilno premeštanje i deportaciju ukrajinske dece u Rusku Federaciju usled kršenja prava i humanitarnih implikacija agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine, saopštio je ambasador Nemačke pri OEBS-u Gesa Brojtigam u saopštenju u ime 45 država učesnica OEBS-a, javlja Ukrinform.

„Ozbiljno zabrinuti zbog kontinuiranih uticaja ruske agresije na Ukrajinu, posebno na civilno stanovništvo, uključujući decu, delegacije Albanije, Andore, Austrije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Kanade, Hrvatske, Kipra, Češke Republike, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Gruzija, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Republika Moldavija, Monako, Crna Gora, Holandija, Severna Makedonija, Norveška, Poljska, Portugal , Rumunija, San Marino, Srbija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države), nakon bilateralnih konsultacija sa Ukrajinom u okviru Bečkog mehanizma, pozivaju se na moskovski mehanizam (ljudska dimenzija) prema stavu 8 tog dokumenta“, navodi se u saopštenju.

Potpisnici traže da ODIHR upita Ukrajinu da li će pozvati misiju eksperata „da se nadoveže na prethodne nalaze i utvrdi činjenice i okolnosti u vezi sa mogućim kršenjem relevantnih obaveza OEBS-a, kršenja i zloupotrebe ljudskih prava, kršenja međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog prava o ljudskim pravima, kao i mogućih slučajeva ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti, povezanih sa ili koji su rezultat nasilnog premeštanja dece u delovima teritorije Ukrajine pod privremenom kontrolom ili okupacijom od strane Rusije i/ili njihovom deportacijom u Rusku Federaciju.

Misija će imati zadatak „da prikupi, objedini i analizira ove informacije u cilju davanja preporuka, kao i da pruži informacije relevantnim mehanizmima odgovornosti, kao i nacionalnim, regionalnim ili međunarodnim sudovima ili tribunalima koji imaju ili mogu u budućnosti imaju nadležnost.”

„Takođe pozivamo ODIHR da pruži sve relevantne informacije ili dokumentaciju proistekle iz bilo koje nove ekspertske misije drugim odgovarajućim mehanizmima odgovornosti, kao i nacionalnim, regionalnim ili međunarodnim sudovima ili tribunalima koji imaju, ili bi mogli imati u budućnosti, nadležnost“, navodi se u saopštenju. kaže.

Kako je ranije preneo Ukrinform, Moskovski mehanizam je procedura utvrđena u Moskovskom dokumentu Konferencije OEBS-a o ljudskoj dimenziji OEBS-a, održane u Moskvi 1991. godine.

Mehanizam omogućava grupi od 10 ili više država učesnica OEBS-a da formiraju misiju nezavisnih eksperata za proučavanje posebno ozbiljne pretnje ispunjenju obaveza iz oblasti ljudskih prava u jednoj od država učesnica. U koordinaciji sa stalnim tijelom OEBS-a za ljudsku dimenziju, Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), takva misija treba da utvrdi relevantne činjenice, izradi izvještaj, a može i dati preporuke o mogućim rješenjima.

Prethodno, 16. marta, objavljen je sveobuhvatan izveštaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje kršenja u Ukrajini, osnovane rezolucijom Saveta UN za ljudska prava. U izveštaju se navodi da su ruske vlasti počinile brojna kršenja međunarodnog prava, ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava u različitim regionima Ukrajine i u samoj Ruskoj Federaciji. Mnoga od ovih kršenja predstavljaju ratne zločine i uključuju namjerna ubistva, napade na civile, nezakonito zatvaranje, mučenje, silovanje i prisilno raseljavanje i deportaciju djece.

Pretpretresno veće II Međunarodnog krivičnog suda izdalo je 17. marta naloge za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i ombudsmana za decu Marije Lvove-Belove. Oni su osumnjičeni za ratne zločine – protivzakonito deportovanje i premeštanje stanovništva, uključujući decu, sa privremeno okupirane teritorije Ukrajine.