Ćelije sadrže različite populacije molekula zvanih lipidi, koji su organska masna jedinjenja. Metabolizam lipida, sinteza i razgradnja ovih lipida, igra ključnu ulogu u regulisanju sastava i funkcija ćelija i ćelijskih membrana. Enzim poznat kao ELOVL6 produžava lance masnih kiselina i važan je u nekoliko ćelijskih metaboličkih procesa. Međutim, odnos između metabolizma lipida i razvoja krvi i poremećaja je oblast istraživanja sa minimalnom aktivnošću do sada.
Sada, tim sa Univerziteta u Cukubi, sa ciljem da popuni taj jaz u znanju, pokazao je da ELOVL6 igra značajnu ulogu u razvoju akutne mijeloične leukemije (AML), vrste raka krvi, putem puta koji kontroliše kretanje ćelija. Takođe su pokazali da su visoki nivoi ELOVL6 povezani sa kraćim preživljavanjem pacijenata sa leukemijom. Nalazi su objavljeni u časopisu Leukemia.
Tim je primetio da je brisanje ELOVL6 u matičnim ćelijama koštane srži, koje su odgovorne za proizvodnju svih vrsta krvnih zrnaca, izmenio sadržaj ćelijskih lipida i inhibirao presađivanje kod miševa – proces u kome transplantirane matične ćelije putuju kroz krv do koštane srži. Važno je da je gubitak ELOVL6 takođe sprečio razvoj leukemije u modelu miša.
Analiza profila ekspresije gena pokazala je da su ćelije kojima nedostaje ELOVL6 imale promene u genima uključenim u remodeliranje citoskeleta i hemotaksiju – mašinerije uključene u kretanje ćelija. Detaljne molekularne studije potvrdile su da gubitak ELOVL6 poremeti remodeliranje citoskeleta i hemotaksiju, verovatno kroz disfunkciju PI3K i Rac1, koji su vitalni ćelijski regulatorni molekuli.
„Zajedno, ovo ukazuje da relativno male promene u sadržaju lipida u ćelijskoj membrani mogu imati nepredviđene i drastične efekte na razvoj karcinoma krvi“, objašnjava viši autor profesor Šigeru Čiba. Zanimljivo je da je grupa primetila da iako su proizvodnja krvi i patologija AML usko povezane, gubitak ELOVL6 nije uticao na normalnu proizvodnju ili funkciju krvi.
Grupa je koristila podatke dostupne iz onlajn baza podataka da pokaže vezu između visokog nivoa ELOVL6 i lošijeg ukupnog preživljavanja od AML-a. „ELOVL6 i njegovi nizvodni putevi nikada ranije nisu smatrani potencijalnim ciljevima za lečenje leukemije, jer je ova veza između lipida i funkcije krvi bila neistražena“, objašnjava profesor Čiba.
Sada, međutim, ova studija otkriva da su ELOVL6 i njegovi povezani putevi veoma obećavajuće mete za razvoj novih terapija za leukemiju, i očekuje se da će biti odskočna dalja istraživanja odnosa između metabolizma lipida i raka.