Par hemičara sa Državnog univerziteta u Mičigenu po prvi put je primetio piezoelektrični efekat u tečnostima. U svom radu objavljenom u The Journal of Phisical Chemistri Letters, Md. Ikbal Hossain i G. J. Blanchard, opisuju slučajno posmatranje svojstva dok proučavaju jonske tečnosti.
Do sada su svi piezoelektrični materijali bili čvrsti. Takvi materijali su dobili ime zbog svojstva koje im omogućava da zadrže električni naboj, a zatim ga oslobode kada se primeni stres. Ovi materijali se trenutno koriste u proizvodima kao što su sonarna oprema, zvučnici za gitare i zvučnici za mobilne telefone. U ovom novom istraživanju, par u Mičigenu je pronašao prvi poznati primer piezoelektričnog materijala koji postoji u tečnom obliku na sobnoj temperaturi.
Istraživači su proučavali svojstva jonskih tečnosti, koje su napravljene od soli sa nesimetričnim, fleksibilnim organskim katjonima i simetričnim slabo koordinirajućim anjonima. U njima se nakuplja električna energija i oslobađa se kada se pritisnu ili stisne. Tečni piezoelektrični materijal je otkriven dok su istraživači pritiskali klipom na uzorak jonske tečnosti u cilindru. Na njihovo iznenađenje, otkrili su da je to dovelo do oslobađanja struje. Takođe su otkrili da je količina oslobođene električne energije proporcionalna količini primenjenog pritiska. Dalja ispitivanja su pokazala da su se optička svojstva jonskih tečnosti promenila kada su ispuštale električnu energiju. U nekim slučajevima, istraživači su otkrili promene u načinu na koji tečnost savija svetlost.
Nisu bili u stanju da objasne zašto su jonske tečnosti koje su testirali imale piezoelektrična svojstva, ali sugerišu da primena pritiska verovatno služi za razdvajanje naelektrisanja unutar tečnosti, omogućavajući da se neke otpuste. Planiraju da nastave da proučavaju materijal kako bi bolje razumeli zašto se ponašao na način na koji su posmatrali.
Istraživači takođe sugerišu da bi se tečni piezoelektrični materijali mogli pokazati korisnim, posebno oni napravljeni korišćenjem jonskih tečnosti, jer bi bili ekološki prihvatljiviji od čvrstih materijala. Oni takođe primećuju da bi tečni piezoelektrični materijali mogli omogućiti veću raznolikost u obliku uređaja, otvarajući šire mogućnosti dizajna.