Tim hemijskih inženjera povezanih sa nekoliko institucija u Evropi utvrdio je zašto su stari majstori iz 16., 17. i ranog 18. veka dodavali žumance svojim bojama na bazi ulja. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Communications, grupa je dodala sveže žumance vrstama ulja koje su koristili renesansni slikari i testirala ih da bi videla promene koje je unelo u njihova svojstva.
Dugi niz godina, istoričari su znali da su stari majstori renesanse, kao što su Sandro Botičeli ili Leonardo da Vinči, dodavali proteine kao što je žumance u svoje boje na bazi ulja – stvarajući medijum poznat kao tempera od jaja – ali niko nije znao zašto . U ovom novom naporu, hemičari su sebi postavili zadatak da reše misteriju.
Rad je uključivao stvaranje dve vrste boja na bazi ulja, obe sa dodatkom žumanca. Jedna mešavina se sastojala samo od žumanca i ulja. Drugi je imao žumance, ulje i pigmente za dodavanje boje. Tim je takođe napravio slične boje bez upotrebe žumanca. Grupa je zatim koristila boje za kreiranje slika koje bi se mogle koristiti u svrhe testiranja. Takvi testovi su uključivali merenje količine vlage i kretanja, oksidacije, vremena sušenja i toplotnog kapaciteta. Priprema uljane boje i kapilarne suspenzije (CapS) boje. Zasluge: Ophelie Rankuet et al., Nature Communications
Istraživači su otkrili da je dodavanje žumanca pomoglo da se stvori jača veza između čestica pigmenta, što je učinilo čvršću boju. I to bi, primetili su, bilo idealno za upotrebu u impasto slikarstvu, gde se mastilo nanosi gusto da bi mu se dao trodimenzionalni kvalitet. Grupa je takođe otkrila da je dodavanje žumanca smanjilo nabore boje, pomažući joj da zadrži oblik koji je primenio slikar — i pomoglo u zaštiti boje od izlaganja visokoj vlažnosti. Antioksidansi u žumancu su takođe pomogli da se spreči žutilo.
Dodavanje žumanca je takođe omogućilo slikaru, otkrio je tim, da doda više pigmenta ulju, što je zauzvrat pomoglo u stvaranju živopisnijih slika.
Istraživačka grupa je otkrila da postoji jedna loša strana dodavanja žumanca – boji se duže osuši, što znači da slikar mora duže da čeka da doda još jedan sloj.