Generalni direktor Lamborghinija Stefan Vinkelman tvrdi da je kompanija na putu koji obeležavaju četiri stvari: održivost, digitalizacija, urbanizacija i geopolitika. Za proizvođača automobila koji je obezbedio toliko vizuelnog goriva za tinejdžere opsednute automobilima širom sveta u poslednjih 60 godina, to je prava promena trake za velike brzine.
A opet, svet u koji sleće potpuno novi Revuelto skoro je neprepoznatljiv od onog koji je raskalašeni Lamborghini 350 GT osvetlio, početkom 60-ih. Posmatranje starih proizvođača automobila kako se okreću ka elektrifikaciji nije uvek najprivlačniji spektakl, a Lamborghinijev prvi potpuno električni automobil i četvrta linija modela stići će tek kasnije tokom ove decenije. To Revuelto čini prelaznim korakom između nečuvenog unutrašnjeg sagorevanja po kojem je Lamborghini najpoznatiji i novog svetskog poretka u automobilskoj industriji. Je li to dovoljno?
Treba da bude. Revuelto je plug-in hibrid, ali prenamjenjuje tehnologiju na način koji dolikuje ovom ekstrovertnom italijanskom proizvođaču sportskih automobila, kompaniji čiji je godišnji promet prošle godine po prvi put premašio 2 milijarde evra. U stvari, Lamborghini kaže da je Revuelto HPEV, za „elektrificirano vozilo visokih performansi“, semantičku spretnost dizajniranu da ga udalji od hibridne norme. Performanse su povećane za 30 procenata, a emisija smanjena za isti iznos. Ali ovaj konkretni hibrid je posvećen proširenju dinamičkog propusnog opsega automobila koliko i da sređuje njegove emisije ili preoblikuje V-12 hiperautomobil na društveno prihvatljiviji način.
Revuelto je fascinantna mašina sa veoma složenim nervnim sistemom. „Sve je počelo sa V-12“, kaže za VIRED glavni tehnički direktor Lamborghinija Ruven Mor. „Želeli smo hibridni sistem koji zapravo povećava percepciju V-12, čuva njegov identitet. Hibrid je tu da vas podrži, da vam omogući da idete brže, a pre svega da poboljša upravljivost. Nećete prepoznati da je to hibrid. U pokretu se oseća kao mnogo brži V-12 sa prirodnim usisavanjem, a osećaće se kao automobil koji je 150 kilograma lakši zbog vektorisanja obrtnog momenta. Oseća se tako okretno i precizno.”
U njegovom srcu se nalazi atmosferski 6,5-litarski V-12 uz pomoć tri elektromotora, od kojih su dva postavljena na prednju osovinu, a treći integrisan u potpuno novi osmostepeni menjač sa dvostrukim kvačilom. E-motor na kutiji takođe deluje kao starter i generator. Različite revizije pomažu ICE-u da postigne snagu od 814 konjskih snaga pri 9.250 o/min: Okrenut je za 180 stepeni u odeljku motora u poređenju sa odlazećim Aventadorom da bi se prilagodio menjaču i e-motoru, a sa 218 kilograma teži 17 manje nego ranije .
U centralnom tunelu se sada nalazi litijum-jonska baterija od 3,8 kVh, koja se sastoji od 108 vodeno hlađenih vrećica. Da bismo vam dali predstavu koliko je ovo pakovanje malo, automobil se može potpuno napuniti za samo 30 minuta uz napajanje od 7 kV, ali je veća verovatnoća da će se baterija napuniti pri regenerativnom kočenju. Svet automobilizma stare garde možda još nije spreman za prizor Lamborghini hiperautomobila pričvršćenog na električnu pupčanu vrpcu, dok EV evanđelisti mogu smatrati da je ovo previše stidljiva konverzija.
Elektromotori na prednjoj osovini su aksijalne jedinice hlađene uljem. Mohr i njegov tim su ih izabrali jer su kompaktniji od onih sa radijalnim fluksom i imaju veću snagu i gustinu obrtnog momenta. Svaki motor proizvodi 110 kV i teži 18,5 kilograma. Iako Revuelto ima električni domet od oko osam milja i može se voziti nečujno u režimu Citta, Lamborghini je jasan da tehnologija postoji prvenstveno da bi poboljšala performanse automobila i dinamiku velike brzine. Zajedno sa trećim e-motorom iznad menjača, ukupna izlazna snaga Revuelta je privlačnih 1.001 KS. Maksimalna brzina je 217 mph; 0-do-62 traje samo 2,5 sekunde. Još uvek nema reči o emisijama ili potrošnji goriva.
Revuelto je najnoviji u dugoj liniji zastrašujućih Lamborghini V-12 sa srednjim motorom, automobila koji u jednakoj meri izazivaju strahopoštovanje i poštovanje. Ali novi automobil je, kaže Mohr, pristupačniji i pristupačniji. Istina je da hibridizacija predstavlja brojne mogućnosti da ohrabri i ohrabri vozača: sada postoji 13 odvojenih režima vožnje; Recharge, Hibrid i Performance su novi, au Citta režimu samo za EV maksimalna snaga je ograničena na 180 KS.
Režim Corsa daje punih 1.000 i više KS, e-osovinu pripremljenu za maksimalno vektorisanje obrtnog momenta i pogon na sve točkove. Tu je i aktivna zadnja osovina. Revuelto obećava da će biti agilniji kako se tempo povećava i mnogo prijateljskiji od svojih prethodnika na granici. Lamborghini se opirao da ga nazove „drift“ režimom, ali u sportskom režimu, sa povučenom kontrolom stabilnosti, novi automobil će očigledno upuštati kompetentnije vozače u delirijusne slajdove.
Magnetni amortizeri i novi sistem vešanja i upravljački softver navodno obezbeđuju iznenađujuće razumnu udobnost u vožnji. Prednji i zadnji stabilizatori su čvršći, a Bridgestone je razvio Potenza Sport gumu po meri. Kočnice su karbonska keramika nove generacije, diskovi prečnika 410 mm napred sa 10 klipova, 390 mm pozadi sa četiri. Pri kočenju, e-osovina i zadnji e-motor doprinose procesu zaustavljanja, omogućavajući frikcionim kočnicama da efikasnije dopune bateriju.
Ponovo kalibrirana verzija Lamborghinijevog sistema Dinamica Veicolo (LDVI) takođe pomaže; armija akceleratora i senzora žiroskopa smeštenih u centru gravitacije automobila obezbeđuje praćenje bočnih, uzdužnih i vertikalnih opterećenja u realnom vremenu, kao i prevrtanja karoserije, nagiba i skretanja, sada takođe nadgledajući vektorski obrtni moment. Karoserija Revuelta je naročito aerodinamična i koristi aktivni vazduh za isporuku 66 procenata više potisne sile od Aventadora. Postoji veliki prednji razdelnik, a prepoznatljiv dizajn krova usmerava protok vazduha do iskačućeg zadnjeg krila.
Lamborghini naziva novu Revueltovu šasiju „monofuzelažom“ u pokušaju da je poveže sa sektorom avijacije. (Kompanija je uživala u dugom tehničkom partnerstvu sa Boingom.) Iako konačna cifra težine nije potvrđena, nova šasija je 10 procenata lakša od Aventadorove, i sa vrednošću od 40.000 NM po stepenu, 25 procenata čvršća. Za proizvodnju nove kade potrebno je 290 sati u odnosu na 170 sati za stari automobil.
Lamborghinijeva ekspertiza za karbonska vlakna pokazuje da koristi različite vrste kompozita u strukturi automobila. Revuelto koristi kovani ugljenik u svojim prednjim konusima, koji su upola manji od Aventadorove aluminijumske prednje konstrukcije, ali imaju dvostruko veću apsorpciju energije. Kovani ugljenik je takođe održiviji i stvara manje otpada. Ali pre-preg karbonska vlakna, koja se intenzivno ručno postavljaju i laminiraju, pakuju u vakuumu, a zatim kuvaju u velikom autoklavu, ipak su bolja za delove automobila koji su vidljivi oku. Izložena i obojena karbonska vlakna jedna su od velikih umetničkih izjava dizajna superautomobila.
Revuelto je jedva uzdržan u tom odeljenju, niti je divlji kao što je mogao biti. Malo je duži nego ranije, crni cik-cak element na strani tela delimično da odvrati pogled od te dodatne dužine. Potpornici povezuju krov sa zadnjim lukovima točkova, a niz složenih panela geometrijskog izgleda kanališe vazduh u zadnje kočnice i motor. Lamborghinijev prednji svetlosni motiv u obliku slova I sada je potpis, ali nos automobila je jednostavniji.
Šef dizajna Mitja Borkert je ponosan na način na koji su se on i njegov tim nosili sa kamerama koje sada moraju imati svi automobili; Revuelto su slični bacačima raketa. Ali automobil se najbolje ceni sa povišene tačke iznad zadnje tri četvrtine. Najvažnije su složeni difuzor, visoko postavljeni šestougaoni izduvni sistem, a pre svega otvoreni prostor motora, koji uokviruje V-12 kao da je umetničko delo.
Kokpit je fantastičan, sigurno najbolji do sada u Lamborghiniju. Tu je novi volan sa tanjim obodom, unutar kojeg su raspoređeni različiti ključni delovi sklopne opreme. Prilično logično, hvala bogu: dugme za režim vožnje se nalazi u gornjem levom uglu rama, sa EV dugmetom na desnoj strani. Ispred se nalazi ekran instrumenta koji se može konfigurisati, smešten u vitkom kućištu. Veliki ventilacioni otvor se nalazi na vrhu centralnog displeja, koji polulebdi iznad prostora za skladištenje korisne veličine.