Princ Hari je okrivio kraljevsku porodicu za kašnjenje u podnošenju tužbe za hakovanje telefona protiv izdavača The Daili Mail-a, pošto su advokati lista u sredu tvrdili da slučaj treba da bude odbačen jer ga nije podneo dovoljno brzo. .
Vojvoda od Saseksa je rekao da ga je „institucija“ – termin koji je koristio u drugim kontekstima da se odnosi na unutrašnje funkcionisanje Bakingemske palate – sprečila da ranije sazna za aktivnosti Dejli Mejla i srodnih publikacija tako što je zatajio informacije o hakovanju telefona. od strane drugih tabloida.
„Institucija je jasno stavila do znanja da ne moramo ništa da znamo o hakovanju telefona i jasno mi je stavljeno do znanja da kraljevska porodica ne sedi u kutiji za svedoke jer bi to moglo da otvori konzervu crva“, napisao je Hari u izjava svedoka za svoju tužbu.
U tužbama Harija i šest drugih podnosilaca zahteva za povredu privatnosti, uključujući Eltona Džona i glumice Elizabet Hurli i Sejdi Frost, navodi se da je Associated Nevspapers Ltd. naručio „provalu i ulazak u privatnu imovinu“ angažujući privatne istražitelje da ilegalno prisluškuju kuće i automobile i snimaju telefon razgovori.
Izdavač negira optužbe. Njen advokat je u sredu tvrdio da bi sudski spor zasnovan na događajima iz 1993. godine trebalo da bude odbačen jer predmeti nisu podneti u roku od šest godina.
„Šta god da su tvrdnje podnosioci imali ili su možda već donete prekasno“, rekao je advokat Adrijan Beltrami. „Nezamislivo je da je ono za šta se tvrdi da je ključna nova informacija koja vodi do toga da svaki podnosilac zahteva shvati da je imao tužbu, stiglo nepozvano u poslednjih nekoliko godina.
Hari, koji se pojavio na prva dva dana saslušanja u Višem sudu koje bi trebalo da se završi u četvrtak, nije se pojavio u sredu.
Ovonedeljno saslušanje održano je više od jedne decenije nakon što je skandal sa hakovanjem telefona doveo do britanske istrage Levesona 2012, koja je ispitivala kršenje zakona od strane britanske štampe i rezultirala krivičnim osudama nekoliko novinara i privatnih istražitelja.
Beltrami je rekao da je, s obzirom na široku pažnju koju je skandal dobio, teško poverovati da „bilo koji razumno informisan član javnosti, a kamoli ličnost u očima javnosti, nije bio svestan ovih stvari“. On je sugerisao da su mogli da podnesu svoje tužbe u zakonskom roku.
Princ i druge stranke, međutim, tvrde da su bili u mraku zbog prikrivenosti njuškanja. Rekli su da su bili zavedeni kada su novinari Associated Nevspapersa lažno negirali hakovanje telefona i druga sredstva prikupljanja informacija za svoje članke.
Poznati tužitelji rekli su da su saznali za nezakonitu aktivnost nakon što im je novinar dostavio knjige koje pokazuju koliko je Associated Nevspapers platio istražiteljima. Neki istražitelji su se takođe oglasili da priznaju hakovanje u ime The Daili Mail-a i srodnih publikacija.
Jedan od tih istražitelja, Gavin Burrovs, od tada je negirao posao za koji je navodno priznao da je radio za Associated Nevspapers.
Hari, koji ima nekoliko tužbi protiv medija, obećao je da će reforma britanskih tabloida biti njegovo životno delo. On krivi preterano agresivnu štampu za smrt njegove majke princeze Dajane u saobraćajnoj nesreći 1997. i optužio je novinare i fotografe da proganjaju njegovu suprugu Megan.
„Uvek sam imao neugodan odnos sa novinarima“, napisao je Hari u izjavi svedoka. „Međutim, kao član Institucije, politika je bila da se „nikad ne žali, nikada ne objašnjava“. Nije bilo alternative; Bio sam uslovljen da to prihvatim.”
Iako je rekao da je upoznat sa nekim vestima iz skandala sa hakovanjem telefona, godinama nije shvatio kako su prijatelji i saradnici gađani. Njegova odluka da zauzme agresivniji pristup došla je „posle žestokih upornih napada, uznemiravanja i nametljivih, ponekad rasističkih članaka koji se tiču Megan“, napisao je.
Beltrami je, međutim, upitao koliko je Hari pažljivo obraćao pažnju. On je primetio da prinčev najprodavaniji memoar „Spare“ opisuje njegovo „živo interesovanje“ za krivično gonjenje novinara Nevs of the Vorld, što je bila osnova za istragu 2012. Dokazi na povezanom suđenju pokazali su da su više puta hakovali Harijev telefon.
Hari je bio „presrećan“ zbog hapšenja urednika i opisao je svoje „sjajno raspoloženje“ na „smrtonosne zvecke koje dolaze iz najpopularnijih nedeljnih novina, Nevs of the Vorld (Ruperta) Mardoka. Vodeći krivac za hakerski skandal“, napisao je Beltrami u sudskim dokumentima.
Pored traženja presude po skraćenom postupku, koja bi donela pobedu Associated Nevspapersu bez suđenja, izdavač takođe nastoji da obori veliki deo dokaza na kojima se zasnivaju tvrdnje.
Beltrami je tvrdio da su knjige koje pokazuju koliko su privatni istražitelji plaćene prebačene od strane Associated Nevspapersa za istragu Levesona 2012. godine u skladu sa ugovorom o poverljivosti i da se stoga ne mogu koristiti kao dokaz na sudu.
Advokat Dejvid Šerborn, koji zastupa Harija i druge poznate tužioce, tvrdio je da se pretpostavlja da su dokumenti javni osim ako nisu označeni kao poverljivi. On je rekao da su mnogi dokumenti korišćeni za istraživačke novinske članke o nezakonitom izveštavanju od strane Associated Nevspapersa.