EU je napravila korak ka uvođenju digitalne šengenske vize – ambasadori zemalja članica EU pristali su na mandat Saveta EU za pregovore o predlogu za digitalizaciju viznog postupka.
Ovo je u sredu saopštila pres služba Saveta Evropske unije, piše Evropska pravda.
Predlogom, koji Evropska unija planira da usvoji, uvodi se mogućnost onlajn apliciranja za vizu i zamenjuje se sadašnja vizna nalepnica digitalnom vizom. Cilj mu je da proces podnošenja zahteva za vizu učini efikasnijim i poveća bezbednost šengenskog prostora.
„Online prijave će smanjiti broj putovanja u konzulat za putnike i pojednostaviti proces za nacionalne administracije. Istovremeno, digitalna viza će staviti tačku na rizik od falsifikovanja i krađe vize“, prokomentarisala je Marija Malmer. Stenergaard, švedski ministar za migracije, koji trenutno predsedava Savetom Evropske unije.
Uvođenjem nove procedure, EU će stvoriti platformu za podnošenje zahteva za vizu. Ovo će biti jedinstvena veb stranica koja će preusmeravati podnosioce zahteva na relevantne nacionalne sisteme za vizu.
Na ovoj platformi aplikanti će moći da unesu sve potrebne podatke, učitaju elektronske kopije svojih putnih i pratećih dokumenata i plate takse za vizu.
Podnosioci zahteva će takođe biti obavešteni o svojoj odluci o vizama na platformi.
Lično prisustvo u konzulatu biće potrebno samo za one koji se prvi put prijave, osobe čija biometrija više nije važeća i one sa novom putnom ispravom.
Ukoliko podnosilac zahteva namerava da poseti nekoliko zemalja Šengena, platforma će automatski odrediti koja je od njih odgovorna za obradu prijave, na osnovu dužine boravka.
Međutim, podnosilac će takođe moći da naznači da li bi njegova prijava trebalo da bude razmatrana od strane određene države članice EU u skladu sa svrhom putovanja.
Prema predloženim novim pravilima, vize će se izdavati u digitalnom formatu, u vidu 2D bar koda overenog kriptografskim potpisom. Ovo će smanjiti bezbednosne rizike povezane sa falsifikovanjem i krađom nalepnica za vizu.
Evropska komisija je 27. aprila prošle godine podnela zakonski predlog koji ima za cilj digitalizaciju viznog postupka.
Na osnovu pregovaračkog mandata dogovorenog u sredu, Švedska, kao država koja predsedava Savetom EU, počeće pregovore sa Evropskim parlamentom kako bi se dogovorila konačna formulacija.
Vredi naglasiti da građani Ukrajine koji imaju biometrijske pasoše uživaju bezvizni režim sa EU.
Podsećanja radi, 7. marta je u EU počeo sa radom ažurirani Šengenski informacioni sistem (SIS), koji se koristi za razmenu informacija radi obezbeđenja bezbednosti i upravljanja granicom u Evropi.