Severnokorejski lider Kim Džong Un pozvao je svoje nuklearne naučnike da povećaju proizvodnju materijala za upotrebu za oružje kako bi napravili bombe za postavljanje sve većeg opsega oružja, prenosi AP.
Izveštaj u državnim medijima u utorak usledio je nakon niza lansiranja projektila — sedam lansiranja samo u ovom mesecu — i sve većih pretnji da će upotrebiti oružje protiv njegovih neprijatelja. Testovi naoružanja Severne Koreje i vojne vežbe SAD i Južne Koreje intenzivirali su se u ciklusu ose za rit, naglašavajući povećane tenzije u regionu.
Zvaničnici kažu da bi Severna Koreja mogla dodatno da poveća prednost u narednim nedeljama ili mesecima sa provokativnijim prikazima svog vojnog nuklearnog programa, verovatno uključujući i prvu probnu detonaciju nuklearnog uređaja od septembra 2017.
Korejska centralna novinska agencija saopštila je da je Kim tokom sastanka u ponedeljak sa zvaničnicima i naučnicima u državnom institutu za nuklearno oružje naglasio potrebu da se poveća proizvodnja goriva za bombe kako bi ispunio svoje ciljeve da proširi svoj nuklearni arsenal „eksponencijalno“ i izdao neodređene „važne zadatke“. ” za svoju nuklearnu industriju.
Kim je takođe ispitao utvrđene planove zemlje za nuklearne protivnapade dok su ga naučnici informisali o najnovijim sistemima naoružanja Severa sa nuklearnom sposobnošću i napretku u tehnologijama za postavljanje nuklearnih bojevih glava na rakete, saopštila je agencija.
Fotografije agencije prikazuju Kim kako razgovara sa zvaničnicima u sali u kojoj je bilo prikazano nešto što je izgledalo kao različite vrste bojevih glava – uključujući oko 10 kaki-zelenih kapsula sa crvenim vrhovima i druge koje su izgledale kao crno-beli konus sa perajima ili veliko torpedo .
Zidni poster u blizini jednog od zelenih uređaja opisuje bojevu glavu pod nazivom „Hvasan-31“, zasnovanu na korejskoj reči za vulkan, i implicira da bi mogla da stane na neke od severnokorejskih balističkih sistema kratkog dometa i krstareće rakete. Državni mediji nisu identifikovali nijedan uređaj na fotografijama.
Nakon šest nuklearnih testova od 2006. godine, Severna Koreja verovatno ima desetine bojevih glava koje se verovatno mogu montirati na neke od njenih starijih sistema, poput projektila Skad ili Rodong. Ali postoje različite procene o tome koliko daleko je Severna Koreja stigla u minijaturizaciji i projektovanju tih bojevih glava kako bi mogle da se uklope u niz novih oružja koje je razvila brzim tempom poslednjih godina, što bi možda zahtevalo dalju nadogradnju tehnologije ili nuklearne testove.
Dvogodišnji južnokorejski odbrambeni dokument objavljen u februaru kaže da se procenjuje da Severna Koreja ima 70 kilograma (154 funte) plutonijuma za oružje, za koji neki posmatrači kažu da je dovoljno za oko 9-18 bombi. U dokumentu se procenjuje da Severna Koreja takođe ima „znatnu količinu“ visoko obogaćenog uranijuma.
Glavni nuklearni kompleks Severne Koreje u Jongbjonu ima postrojenja za proizvodnju plutonijuma i visoko obogaćenog uranijuma, dva glavna goriva za bombe koja se koriste za pravljenje nuklearnog oružja. Veruje se da Severna Koreja koristi još najmanje jedno tajno postrojenje za obogaćivanje uranijuma, pored onog u svom kompleksu Jongbjon.
U odvojenim izveštajima, KCNA je saopštila da je Sever ove nedelje ponovo detonirao lažne bojeve glave tokom testiranja nuklearnih raketa i navodnog podvodnog drona. Izveštaji su stigli dan nakon što su susedne vojske otkrile da Sever ispaljuje dve balističke rakete kratkog dometa ka vodama kod svoje istočne obale.
Lansiranja u ponedeljak usledila su nekoliko sati pre nego što su američki nosač aviona na nuklearni pogon i njegova borbena grupa učestvovali u zajedničkoj obuci sa južnokorejskim ratnim brodovima u vodama u blizini ostrva Jeju, u najnovijem pokazivanju snage saveznika protiv rastućih pretnji Severa. USS Nimic i drugi ratni brodovi povukli su se u utorak u južnokorejsku kopnenu luku Busan.
KCNA je saopštila da su rakete testirane u ponedeljak bile opremljene lažnim nuklearnim bojevim glavama koje su detonirale kako je planirano 500 metara (16,40 stopa) iznad njihovih morskih ciljeva. Jedinica na prvoj liniji ispalila je rakete u okviru vežbe upoznavanja trupa sa izvršavanjem naređenja za nuklearni napad, saopštila je agencija.
Severna Koreja je ranije saopštila da su neki od njenih testova balističkih i krstarećih raketa ovog meseca uključivali lažne nuklearne bojeve glave koje su detonirale iznad svojih ciljeva, saopštavajući da bi mogla da kontroliše visinu iznad zemlje kako bi maksimizirala potencijalnu štetu od eksplozije.
KCNA je takođe saopštila da je Severna Koreja ove nedelje sprovela još jedan test navodnog podvodnog drona za nuklearni napad koji je sposoban da izazove „radioaktivni cunami“ da uništi neprijateljske pomorske brodove i luke. Severna Koreja nije nagovestila da traži takvu sposobnost pre nego što je prošle nedelje objavila da je prethodni test sproveden u sličnim uslovima bio uspešan.
Analitičari su, međutim, skeptični da li bi takav uređaj predstavljao značajnu novu pretnju, a Zajednički štab Južne Koreje rekao je u ponedeljak da veruje da su tvrdnje Severne Koreje u vezi sa oružjem verovatno „preuveličane ili izmišljene“.
Ipak, dron podvlači Kimovu posvećenost da podstakne proširenje svog nuklearnog arsenala dok nastoji da primora Sjedinjene Države da prihvate Sever kao legitimnu nuklearnu silu i pregovaraju o ekonomskim ustupcima sa pozicije snage.
Severna Koreja već ulazi u rekordnu godinu u testiranju oružja, lansirajući više od 70 projektila 2022. godine. Ona je postavila zakon eskalirajuću nuklearnu doktrinu koja dozvoljava preventivne nuklearne udare u širokom spektru scenarija u kojima svoje vođstvo može da shvati kao pod pretnjom.