Na saveznom sudu u San Francisku u ponedeljak je počelo suđenje kako bi se utvrdilo koliko novca Tesla Inc mora da plati operateru lifta za koga je porota utvrdila da je bio izložen ozbiljnom rasnom uznemiravanju dok je radio u Tesli, prenosi Rojters.
Advokat tužioca Ovena Dijaza rekao je poroti tokom uvodnih izjava da su rasističke uvrede, grafiti i pretnje sa kojima se njegov klijent suočavao deo „mentaliteta plantaža“ u fabrici u Fremontu u Kaliforniji gde su crni radnici tretirani kao građani drugog reda.
„Zaključićete da je Teslino ponašanje… svesna odluka da se zaposleni Afroamerikanci ne štite na njihovom radnom mestu“, rekao je advokat Bernard Aleksander.
Suđenje je predviđeno za pet dana. Prošle godine, sudija je smanjio presudu od 137 miliona dolara koju je druga porota 2021. dodijelila Dijazu, jednom od najvećih ikada u slučaju diskriminacije na radnom mjestu u SAD, na 15 miliona dolara. Dijazovi advokati su odbili nižu isplatu i odlučili se za novo suđenje o odšteti.
Aleks Špiro, advokat Tesle, rekao je poroti da je svako rasističko ponašanje u fabrici neodbranjivo. Ali on je sugerisao da je Diaz preuveličavao svoje tvrdnje i da nije mogao da dokaže da je pretrpeo psihičku štetu koja opravdava novčanu štetu.
Skoro da nema dokaza ni za šta što ste upravo čuli osim da je advokat rekao da se to dogodilo osam godina kasnije“, rekao je Špiro.
Očekuje se da će, kao i na poslednjem suđenju, svedočiti Diaz i nekoliko zaposlenih i menadžera u fabrici u Fremontu.
U svojoj tužbi iz 2017. godine, Diaz je optužio Teslu da nije reagovao kada se požalio menadžerima 2015. da zaposleni u fabrici često koriste rasističke vređanje i iscrtane kukaste krstove, rasističke karikature i epitete na zidovima i radnim stanicama.
Diaz je tužio Teslu jer mu je naneo emocionalni stres prema kalifornijskom zakonu koji zabranjuje poslodavcima da ne spreče neprijateljsko radno okruženje zasnovano na rasi i drugim zaštićenim osobinama.
Porota je 2021. dodijelila Dijazu skoro 7 miliona dolara na ime kompenzacije štete zbog emocionalnog stresa i 130 miliona dolara kaznene štete, osmišljene da kazni nezakonito ponašanje i odvrati ga u budućnosti.
Američki okružni sudija Vilijam Orik prošle godine je smanjio odštetu na 1,5 miliona dolara, a kaznenu odštetu na 13,5 miliona dolara. On je rekao da ta suma priznaje sveprisutno uznemiravanje sa kojim se Diaz suočio, dok je razmišljao da je radio u fabrici samo devet meseci i da nije naveo nikakve fizičke povrede ili bolest.
Slučajevi diskriminacije pri zapošljavanju retko donose presude veće od milion dolara, a kamoli sume od devet cifara. Vrhovni sud SAD je rekao da kaznena odšteta obično ne bi trebalo da bude veća od 10 puta kompenzacione štete.
Tesla se takođe suočava sa tvrdnjama o tolerisanju široko rasprostranjene rasne pristrasnosti u fabrici u Fremontu u grupnoj tužbi pred državnim sudom u Kaliforniji i odvojenom tužbom državne službe za zaštitu građanskih prava koja iznosi slične navode. Oba slučaja su još u ranoj fazi.
Ishod Diazovog suđenja neće direktno uticati na te tužbe ili druge sudske slučajeve, ali bi mogao da podstakne radnike da podnesu nove tužbe protiv kompanije dok se bori sa sve većim izazovima dominacije na tržištu električnih automobila.