Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je šefu agencije UN za nuklearnu zaštitu da bezbednost u nuklearnoj elektrani Zaporožje ne može biti zagarantovana sve dok ruske trupe ne napuste postrojenje, preneo je Rojters.
Predsednik se sastao sa Rafaelom Grosijem, generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju, u ponedeljak u hidroelektrani Dnjepar – severoistočno od elektrane Zaporožje.
Ruske snage preuzele su fabriku u Zaporožju, najveću evropsku, u martu 2022. u prvim nedeljama rata, a Kremlj nije pokazao sklonost da se odrekne kontrole nad njom. Ruski zvaničnici kažu da žele da povežu elektranu u Zaporožju na rusku mrežu.
„Bez trenutnog povlačenja ruskih trupa i osoblja iz Zaporoške nuklearne elektrane i susednih oblasti, sve inicijative za obnavljanje nuklearne bezbednosti i bezbednosti su osuđene na neuspeh“, rekao je Zelenski, a prenosi predsednički sajt.
Rusija i Ukrajina rutinski optužuju jedna drugu za granatiranje objekta i rizik od velike nesreće. Borbe oko elektrane i zabrinutost da bi njeni sistemi za hlađenje mogli da izgube struju izazvali su strah od nuklearne katastrofe.
Grosi je rekao da su on i Zelenski imali „bogatu razmenu“ o zaštiti fabrike i njenog osoblja. Tim posmatrača iz agencije UN stacioniran je u fabrici od septembra.
Šef IAEA je više puta pozivao na stvaranje bezbednosne zone oko Zaporožja i trebalo bi da je ponovo poseti ove nedelje. Grosi je pokušao da pregovara sa obe strane, ali je u januaru rekao da je posredovanje u dogovoru sve teže.
Zelenski je rekao Grosiju da je osoblje u fabrici u Zaporožju pod stalnim pritiskom ruskih okupacionih snaga, za koje je rekao da ne poštuju bezbednosna pravila i mešaju se u tehnološke procese, saopštila je njegova kancelarija. Kijev je optužio Moskvu da koristi fabriku kao štit za trupe i vojnu opremu.
Zaporožje je jedan od četiri regiona za koje je Moskva tvrdila da će anektirati u septembru nakon referenduma koji su međunarodno proglašeni lažnim. Rusija gleda na fabriku kao na svoju teritoriju, što Ukrajina negira.
Rusija je optužila Ukrajinu da ugrožava bezbednost fabrike. Rusija je prošlog meseca saopštila da se izgradnja zaštitnih struktura za ključne objekte u fabrici u Zaporožju privodi kraju.
U svom noćnom video obraćanju, Zelenski je rekao da su njegovi razgovori sa Grosijem bili fokusirani na energetsku bezbednost, uključujući i onu ukrajinskih nuklearnih elektrana, za koje je rekao da Rusija koristi „za ucenu radijacijom sveta“.
„Držati nuklearnu elektranu kao taoca više od godinu dana – ovo je sigurno najgora stvar koja se ikada dogodila u istoriji evropske ili svetske nuklearne energije“, rekao je Zelenski.
Ukrajinski predsednik se takođe susreo sa vojnicima na jugoistoku Ukrajine tokom obilaska regiona Zaporožja, što je njegov treći put na liniju fronta za manje od nedelju dana.
Zelenski je rekao da je održao prvi sastanak svoje vojne komande na putu u centralnom gradu Dnjepru, nakon posete Marhanecu i Nikopolju, mestu frontova.
Ukrajina je rano u ponedeljak zatvorila istočni grad Avdijevku za nevojno osoblje, dok je Kijev pokušavao da slomi kičmu ruskoj zimskoj ofanzivi pre nego što je izvršio sopstveni kontranapad.
Ukrajinski general je rekao da Kijev planira svoj sledeći korak nakon što se činilo da je Moskva prebacila fokus sa malog grada Bahmuta, koji Rusija nije uspela da zauzme posle nekoliko meseci najkrvavijih borbi u ratu, na Avdijevku južnije.
Generalštab Oružanih snaga Ukrajine saopštio je u ponedeljak uveče da ruske snage i dalje pokušavaju da upadnu u Bahmut i da su granatirale grad i okolna mesta.
Linije fronta u Ukrajini jedva su se pomerale više od četiri meseca uprkos ruskoj zimskoj ofanzivi. Ukrajinska vojska ima za cilj da iscrpi ruske snage pre nego što krene u kontraofanzivu.
Komandant ukrajinskih kopnenih snaga general-pukovnik Oleksandr Sirski, koji je prošle nedelje rekao da bi kontranapad mogao da dođe „vrlo brzo“, posetio je trupe na liniji fronta na istoku i rekao da njegove snage još uvek odbijaju ruske napade na Bahmut.
Odbrana malog grada u industrijalizovanom regionu Donbasa bila je vojna potreba, rekao je Sirski, hvaleći otpornost Ukrajine u „izuzetno teškim uslovima“.
Prošle nedelje, ukrajinska vojska je upozorila da bi Avdijevka, manji grad 90 km (55 milja) južnije, mogao da postane „drugi Bahmut“ pošto Rusija skrene pažnju tamo.
Oba grada su pretvorena u ruševine. Ruske snage kažu da se bore ulicu po ulicu.
Pošto je Putinova invazija da „demilitarizuje“ Ukrajinu zapela u jesen, on i drugi ruski zvaničnici su poveličali izglede da bi rat mogao eskalirati i uključiti nuklearno oružje. U subotu je rekao da je postigao dogovor o postavljanju taktičkog nuklearnog oružja u susednoj Belorusiji.
Kijev i njegovi zapadni saveznici su ljutito reagovali na plan.
Ukrajina je pozvala na sastanak Saveta bezbednosti UN, a Litvanija je rekla da će pozvati na nove sankcije Moskvi i Minsku. Visoki predstavnik EU za politiku Žozep Borel pozvao je Belorusiju da ne bude domaćin oružja i zapretio novim sankcijama.