Nuklearni sukob prijeti sporazumu EU o ciljevima obnovljive energije

Nuklearni sukob prijeti sporazumu EU o ciljevima obnovljive energije

Zemlje Evropske unije su podeljene oko toga da li da dozvole nuklearnoj energiji da doprinese ispunjavanju njihovih ciljeva u pogledu obnovljive energije, što je spor koji preti da odloži jednu od glavnih klimatskih politika EU, piše Rojters.

Pregovarači iz zemalja EU i Evropskog parlamenta u sredu održavaju svoju poslednju zakazanu rundu pregovora kako bi postavili ambicioznije ciljeve EU za proširenje obnovljive energije u ovoj deceniji.

Ciljevi su ključni za napore Evrope da smanji emisiju CO2 do 2030. i napusti ruska fosilna goriva. Ali pregovori su zaglibili u spor oko toga da li goriva proizvedena korišćenjem nuklearne energije treba računati u ciljeve obnovljivih izvora.

Francuska vodi kampanju da se „vodonik sa niskim sadržajem ugljenika“ – termin koji se koristi za opisivanje vodonika proizvedenog iz nuklearne energije – stavi u ravnopravan položaj sa vodonikom napravljenim iz obnovljive električne energije.

Francusku podržavaju zemlje uključujući Rumuniju, Poljsku, Mađarsku i Češku Republiku, koje žele više priznavanja doprinosa nuklearne energije bez CO2 klimatskim ciljevima.

Među zemljama koje se protive su Nemačka, Španija, Danska, Portugal i Luksemburg. Kažu da bi mešanje nuklearne energije u obnovljive ciljeve odvratilo pažnju od potrebe Evrope za masovnim širenjem vetra i sunca.

Na sastanku ambasadora zemalja EU u petak, zemlje su udvostručile svoje postojeće stavove, rekli su zvaničnici EU, ostavljajući neke sumnju da će pregovori u sredu uspeti da se zakon završi.

Ambasadori zemalja EU ponovo su se sastali u ponedeljak kako bi pokušali da deblokiraju pregovore.

Zemlje su takođe u sukobu oko drugih delova zakona, uključujući i vrste drvnog goriva koje se mogu smatrati obnovljivom energijom.

Francuska, jedna od zemalja sa najvećim nuklearnim pogonom na svetu, ima poseban interes u tome da li je nuklearna energija zaslužna za ciljeve, s obzirom na njene planove da izgradi nove reaktore i nadogradi svoju veliku postojeću flotu.

Francuska ministarka energetike Agnes Pannier-Runacher sazvaće u utorak sastanak ministara pronuklearnih zemalja kako bi razgovarali o tom pitanju, rekao je izvor iz francuskog ministarstva.

Pariz je razočaran drugim nedavnim potezima EU da daju prednost obnovljivim tehnologijama u odnosu na nuklearnu.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je prošle nedelje da će „najsavremeniji nuklearni“ projekti dobiti pristup samo nekim podsticajima EU za podršku zelenoj industriji, dok će „strateške“ tehnologije poput solarnih panela dobiti pune pogodnosti.