Medvedev: Ruska ekonomija će ostati uravnotežena

Medvedev: Ruska ekonomija će ostati uravnotežena

Ruska ekonomija neće biti svedena samo na odbrambenu industriju, uprkos tekućem sukobu sa Ukrajinom i zapadnim sankcijama, rekao je novinarima u nedelju bivši predsednik Dmitrij Medvedev. Neće biti dozvoljeno da se razvijaju neravnoteže u ekonomiji, rekao je on, dodajući da je malo verovatno da će zemlju doživeti sudbina Sovjetskog Saveza.

„Trenutno ne postoji pretnja od ekonomske militarizacije na način na koji je postojala [u SSSR] 1970-ih i 1980-ih“, rekao je Medvedev. Bivši predsednik je tvrdio da je Sovjetski Savez dao previše prioriteta odbrambenoj industriji. Da bi se izbegla takva neravnoteža, „treba samo da se pravilno postave prioriteti i prate glavni makroekonomski indikatori“, dodao je on.

Rusija zapravo treba da pojača svoju odbrambenu industriju, priznao je on, dodajući da je neophodno „postaviti temelje za budućnost“ čak i nakon što se ukrajinski sukob završi. Međutim, preduzimanje ovakvih koraka neće uticati na druge privredne sektore, smatra on.

SSSR-u je nedostajao tržišni sistem, kao i snažan sektor robe široke potrošnje kakav ima moderna Rusija, rekao je Medvedev i dodao da bi nam, da je Zapad u to vreme uveo sankcije protiv SSSR-a, bilo teško.

Sada rusko tržište ne oseća kolosalne padove čak ni uprkos sankcijama, rekao je bivši predsednik. On je posebno pohvalio ruski poljoprivredni sektor, rekavši da ne samo da omogućava Rusiji da zadovolji sopstvene potrebe za hranom, već joj omogućava i da „hrani druge“.

Rusija je takođe uspela da zadrži nacionalnu stopu inflacije nižom nego u mnogim evropskim zemljama, rekao je Medvedev. „Oni su podstakli ovu kampanju, počeli da se bore protiv nas i sada neke nacije imaju stopu inflacije između 15% i 20%“, rekao je on, napominjući da je inflacija u Rusiji na putu da u martu dođe na 6% i da kasnije padne na 4%.

Ranije u nedelju, ruski predsednik Vladimir Putin je takođe istakao da EU povećava svoju zavisnost od Pekinga mnogo brže od Moskve. RIA Novosti su u martu objavile da su Rusija i Kina takođe bile na vrhu liste zemalja sa najvećim trgovinskim suficitom prošle godine.