Trauma iz detinjstva povezana sa problemima mentalnog zdravlja odraslih

Trauma iz detinjstva povezana sa problemima mentalnog zdravlja odraslih

Nova studija pokazuje da su muškarci i žene različito pogođeni traumom iz detinjstva: žene su više pogođene emocionalnom traumom i seksualnim zlostavljanjem iz detinjstva, dok su muškarci više pogođeni emocionalnim i fizičkim zanemarivanjem iz detinjstva.

Vodeći istraživač, dr Thanavadee Prachason (sa Univerziteta u Mastrihtu u Holandiji) je rekao: „Naši nalazi pokazuju da izloženost maltretiranju u detinjstvu povećava rizik od psihijatrijskih simptoma i kod muškaraca i kod žena. Međutim, izloženost iskustvima emocionalnog ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva povećava rizik od raznih psihijatrijskih simptoma, posebno kod žena. Nasuprot tome, istorija emocionalnog ili fizičkog zanemarivanja u detinjstvu povećava rizik od psihijatrijskih simptoma više kod muškaraca.“

Ovaj rad, predstavljen na Evropskom kongresu psihijatrije u Parizu, je prvo sistematsko istraživanje koje povezuje rodno specifične efekte detinjstva i zanemarivanja sa ishodima mentalnog zdravlja.

Međunarodni tim iz Holandije, Turske, Italije, Belgije, Velike Britanije i SAD analizirao je podatke od 791 volontera o traumi u detinjstvu. Takođe su testirani na trenutne psihijatrijske simptome kao što su fobije, anksioznost, depresija, opsesivno-kompulzivni poremećaj, interpersonalna osetljivost i drugi simptomi. Istraživači su tada mogli da povežu vrstu traume u detinjstvu sa simptomima koji se pokazuju kao odrasli.

Otkrili su da su i muškarci i žene sa visokim rezultatom za traumu u detinjstvu značajno češće pokazivali psihijatrijske simptome kao odrasli. Analiza je pokazala da su i muškarci i žene bili pogođeni emocionalnim zlostavljanjem u detinjstvu, ali da je ova povezanost bila oko dva puta jača kod žena nego kod muškaraca. „Žene koje su bile seksualno zlostavljane u detinjstvu imale su više simptoma od onih koje nisu, ali ovaj obrazac nije pronađen kod muškaraca.

Nasuprot tome, zanemarivanje u detinjstvu, i fizičko i emocionalno, bilo je povezano sa kasnijim psihijatrijskim simptomima kod muškaraca, ali ne i kod žena. Dr Prachason je rekao: „Fizičko zanemarivanje može uključivati iskustva da nema dovoljno za jelo, da nosite prljavu odeću, da se ne brinete o njoj i da ne budete odvedeni kod lekara kada je osoba odrastala. Emocionalno zanemarivanje može uključivati iskustva iz detinjstva kao što je ne osećajući se voljenim ili važnim, a ne osećanjem bliskosti sa porodicom“.

Viši istraživač, profesor Sinan Guloksuz (Univerzitet u Mastrihtu) je dodao: „Trauma iz detinjstva je široko rasprostranjen problem. Teško je prikupiti tačne statističke podatke, ali sistematski pregled procenjuje da je do 50% dece širom sveta pretrpelo traume u prethodnoj godini Brojne studije su pokazale da trauma u ​​detinjstvu doprinosi raznim problemima mentalnog zdravlja, a procenjuje se da je, širom sveta, oko jedne trećine svih psihijatrijskih poremećaja povezana sa traumom u detinjstvu: trauma iz detinjstva je vodeći faktor rizika koji se može sprečiti. mentalna bolest“.

Komentarišući, profesor Philip Gorvood, Universite de Paris, Institut Psichiatrie et Neurosciences de Paris) je rekao: „Ovo je važan nalaz, pošto je trauma iz detinjstva jasno prepoznata kao glavni faktor rizika za ogromnu većinu psihijatrijskih poremećaja, ali sa slabim znanjem. rodnih specifičnosti. Razumevanje koji aspekti traume su štetniji prema polu će olakšati istraživanje o procesu otpornosti. Mnoge strategije intervencije će zaista imati koristi od personalizovanijeg pristupa“.

Profesor Gorvud je bivši predsednik Evropskog udruženja psihijatara. Profesor Gorvud nije bio uključen u ovaj posao.

Evropski kongres psihijatrije održava se od 25. do 28. marta 2023. u Parizu.