Pomorska pitanja između Filipina i Kine ostaju „ozbiljna zabrinutost“, rekao je u petak filipinski zvaničnik, dok su se zemlje obavezale da će koristiti diplomatiju za mirno rešavanje razlika tokom pregovora na visokom nivou, piše Rojters.
Filipini su ove nedelje bili domaćini prvog ličnog sastanka diplomata iz ovih zemalja od pre pandemije COVID-19, usred razbuktavanja tenzija zbog onoga što je Manila opisala kao „agresivne aktivnosti“ Kine u Južnom kineskom moru.
„Lideri obe naše zemlje složili su se da se pomorska pitanja treba rešavati diplomatijom i dijalogom, a nikada prinudom i zastrašivanjem“, rekla je podsekretar filipinskog ministarstva spoljnih poslova Tereza Lazaro na otvaranju bilateralnih pregovora o Južnom kineskom moru.
Razgovori su usledili dva meseca nakon državne posete predsednika Ferdinanda Markosa Mlađeg Kini, gde je predsednik Si Đinping rekao da je spreman da „srdačno“ upravlja pomorskim pitanjima sa Manilom.
„Pomorska pitanja su važan deo odnosa Kine i Filipina koji ne treba zanemariti“, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Kine Sun Vejdong.
„Proteklih godina, kroz prijateljski dijalog i konsultacije, dve zemlje su generalno upravljale i efikasno rešavale naše razlike u pomorskim pitanjima. Takođe smo unapredili našu praktičnu saradnju i naše međusobno poverenje“, dodao je Sun, koji je na tri -dnevna poseta Manili.
Peking, koji polaže pravo na velike delove Južnog kineskog mora, uključujući i neke oblasti u filipinskim vodama, izrazio je zabrinutost zbog sve većeg vojnog prisustva SAD u svom susedu, optužujući Vašington za povećanje regionalnih tenzija.
Prošlog meseca, Markos je odobrio Sjedinjenim Državama prošireni pristup vojnim bazama, usred sve veće asertivnosti Kine u Južnom kineskom moru i prema Tajvanu koji vlada samostalno.
Sporazum je viđen kao znak oživljavanja veza između Manile i njenog bivšeg kolonijalnog gospodara, koje su se pogoršale za vreme njegovog prethodnika, Rodriga Dutertea.
Markos, sin pokojnog moćnika kome je Vašington pomogao da pobegne u izgnanstvo tokom pobune „moći naroda“ 1986. godine, više puta je govorio da ne može da vidi budućnost svoje zemlje bez Sjedinjenih Država.
Prošlog meseca, Filipini su optužili kinesku obalsku stražu da koristi laser protiv jednog od njenih brodova koji podržavaju misiju snabdevanja trupa na spornim ostrvima Spratli. Markos je kasnije pozvao kineskog ambasadora da prenese svoju zabrinutost zbog intenziteta i učestalosti kineskih aktivnosti u toj oblasti.
Pomorske razlike sa Pekingom bile su „ozbiljna briga“, ali bi se mogle rešiti „iscrpljivanjem svih diplomatskih sredstava“, rekao je Lazaro.