Viktorija je prošlog meseca zabranila plastične slamke, posuđe i posude od polistirena, nakon sličnih zabrana u Južnoj Australiji, Zapadnoj Australiji, Novom Južnom Velsu i ACT-u. Sve države i teritorije u Australiji sada su zabranile lagane plastične kese za jednokratnu upotrebu.
Možda se pitate zašto moramo u potpunosti zabraniti ove proizvode. Zar ih ne bismo mogli jednostavno napraviti od bioplastike — plastike koja se obično pravi od biljaka? Neke studije procenjuju da bismo mogli da zamenimo do 85% plastike na bazi fosilnih goriva za bioplastiku.
Nažalost, bioplastika nije spremna za udarno vreme—osim za upotrebu u kuhinjskim kantama za smeće za hranu. U Australiji nemamo široko dostupne puteve za kompostiranje ili obradu na kraju njihovog života. Skoro uvek završe na deponiji.
Zbog toga mnoge države uključuju bioplastiku u svoje zabrane plastike. Potpuno izbegavanje plastike za jednokratnu upotrebu, bilo da je to tradicionalna plastika na bazi fosilnih goriva ili bioplastika, je održivije. I dok se naš sistem recikliranja bori, manje plastike bilo koje vrste je jednostavno bolje.
Bioplastika je opšti pojam koji pokriva plastiku koja je biološki zasnovana ili biološki razgradiva (uključujući kompostabilnu) ili oboje.
Plastika je materijal zasnovan na polimerima — lancima velikih molekula koji se dugo ponavljaju. Ovi molekuli ne moraju da budu na bazi ulja – plastika na biološkoj bazi se pravi od sirovina kao što su kukuruz, šećerna trska, celuloza i alge.
Biorazgradiva plastika je ona plastika koju mikroorganizmi mogu razgraditi na elemente koji se nalaze u prirodi. Važno je da biorazgradivo ovde ne precizira koliko dugo ili pod kojim uslovima će se plastika razbiti.
Kompostabilna plastika se biorazgradi u poznatom vremenskom okviru, kada se kompostira. U Australiji, oni mogu biti sertifikovani za komercijalnu ili kućnu upotrebu za kompostiranje.
Ove razlike su važne. Mnogi od nas bi videli reč „bioplastika“ i pretpostavili da je ono što kupujemo na biljnoj bazi i da se brzo kvari. To često nije tačno. Neke biorazgradive plastike su čak napravljene od fosilnih goriva.
Da bismo ovo razumeli, moramo da pogledamo ceo životni ciklus plastike, kako se pravi, koristi i šta se sa njom dešava na kraju životnog veka. Proizvodnja plastike na biološkoj bazi generalno ima manji uticaj na životnu sredinu i manje emisije gasova staklene bašte od plastike od fosilnih goriva.
Ovo nije uvek slučaj. Proizvodnja plastike iz biljaka ima uticaj na životnu sredinu korišćenjem zemljišta, vode i poljoprivrednih hemikalija. Povećana potražnja za poljoprivrednim zemljištem može dovesti do gubitka biodiverziteta i može se takmičiti sa proizvodnjom hrane.
Bioplastika se često koristi za poznate predmete za jednokratnu upotrebu kao što su plastične kese, šoljice za kafu za poneti i pribor za jelo. Oko 90% bioplastike prodate u Australiji je sertifikovano za kompostiranje. U većini ovih aplikacija alternativa za višekratnu upotrebu bi bila najodrživija opcija.
Neke primene imaju korisne posledice po životnu sredinu: kese za kompostiranje za kuhinjske posude za otpatke povećavaju stopu sakupljene hrane, što znači manje otpada od hrane na deponijama i manje emisije gasova staklene bašte.
Šta je sa ključnim pitanjem plastičnog otpada i zagađenja? Nažalost, ako bioplastika završi u životnoj sredini, ona može oštetiti životnu sredinu na isti način kao i konvencionalna plastika, kao što je zagađivanje tla i vode. Kornjača se može jednako lako ugušiti bioplastičnom vrećicom kao i konvencionalna plastična kesa. To je zato što su biorazgradivoj plastici i dalje potrebne godine ili čak decenije da se biorazgradi u prirodi.
U idealnom slučaju, bioplastika bi trebalo da bude dizajnirana tako da se može reciklirati ili kompostirati. Nažalost, neke bioplastike nisu ni jedno ni drugo. Oni predstavljaju probleme za naš sistem upravljanja otpadom, jer često na kraju kontaminiraju kante za reciklažu ili kompost kada je jedino mesto za njih vrh.
U nedavnom istraživanju za VVF Australija, otkrili smo široko rasprostranjeno zeleno pranje u industriji, uz izraze kao što su „prijateljski prema zemlji“ i „bez plastike“ koji su dodali konfuziju. Regulisanje industrije i standardizacija uslova bi nam svima olakšali izbor.
Kompostabilna plastika je dizajnirana da se razgrađuje u kompostu. Neki se mogu kompostirati kod kuće, ali drugi moraju biti urađeni komercijalno.
Problem je što se ova plastika ne kompostira većinu vremena. Australijska standardna plastika koja se može kompostirati je prihvaćena u kontejnerima za organsku hranu i baštenske organske materije u Južnoj Australiji i nekim savetima u Hobartu. Ali svuda drugde, pristup ovim uslugama je ograničen. Mnoga veća u drugim državama će prihvatiti hranu i zeleni otpad — ali posebno isključuju plastiku koja se može kompostirati (neki prihvataju obloge za otpad od hrane koje isporučuje savet).
To znači da većina plastike koja se može kompostirati u Australiji završava na deponiji, gde emituje metan dok se razgrađuje, gde se ne sakuplja uvek. Nema koristi od bioplastike ako se ne može — ili neće — reciklirati ili kompostirati, posebno ako zamenjuje plastiku koja se lako može reciklirati, kao što je PET koji se koristi u bocama bezalkoholnih pića.
Kada posegnete za bioplastičnim proizvodom, verovatno to radite da biste smanjili plastični otpad. Nažalost, još nismo tamo. Potrebni su nam održivi putevi za reciklažu i kompostiranje.
Dakle, treba li ih uopšte izbegavati? Ako koristite kante za smeće za kompostiranje i kompostirate ih kod kuće ili ih vaš savet prihvati, to je korisna opcija. Ali za većinu drugih upotreba, daleko je bolje uopšte ne koristiti plastiku. Vaša šolja za kafu za višekratnu upotrebu i torbe za kupovinu su najbolja opcija.