SAD: Severna Koreja nije spremna za neposrednu nuklearnu probu

SAD: Severna Koreja nije spremna za neposrednu nuklearnu probu

Severnokorejski lider Kim Džong Un ne izgleda spreman da izvrši nuklearni test tokom vojnih vežbi SAD i Južne Koreje, ali Sjedinjene Države ostaju na oprezu, rekao je u sredu direktor Odbrambene obaveštajne agencije, prenosi Rojters.

Američki zvaničnici upozoravaju skoro godinu dana da bi Severna Koreja mogla da nastavi nuklearna testiranja po prvi put od 2017. godine, potez koji bi SAD, Južna Koreja i Japan videli kao ozbiljna provokacija.

Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven i drugi zvaničnici upozorili su na tu mogućnost u maju 2022. uoči puta predsednika Džoa Bajdena u Aziju.

„I ja sam to čekao“, rekao je general-potpukovnik Skot Berije novinarima u sedištu DIA. „Postoji gomila različitih faktora koji utiču na (Kimovu) kalkulaciju odluka o tome. I postoji gomila stvari koje posmatramo u smislu indikacija i upozorenja. To dvoje se nije uskladilo.“

Berijer je rekao da je Kim mogao da odluči da se nuklearni test poklopi sa tekućim vežbama Štit slobode koje su sprovele američke i južnokorejske vojske. 11-dnevna vežba bi trebalo da se završi u četvrtak.

„Ne izgleda da će to učiniti“, rekao je Berrijer. „Ali on će to otčepiti u vreme i na mestu koje on odabere, što je nešto na šta ćemo veoma, veoma pažljivo paziti.

Savet bezbednosti je već dugo zabranio Severnoj Koreji nuklearne testove i lansiranje balističkih projektila, koji je tokom godina pojačao sankcije Pjongjangu kako bi prekinuo finansiranje tih programa.

Poslednjih godina 15-člano telo bilo je podeljeno oko toga kako da se nosi sa Severnom Korejom. Iako su i Rusija i Kina podržale pooštrene sankcije nakon poslednje nuklearne probe Severne Koreje, u maju 2022. stavile su veto na pokušaj SAD da se uvedu dodatne sankcije zbog novih lansiranja balističkih projektila Severne Koreje.

Severna Koreja je prošle godine izvela neviđeni broj takvih lansiranja, uključujući interkontinentalne balističke rakete dizajnirane da stignu do kopna SAD.

To testiranje se nastavlja. Severna Koreja je u sredu ispalila nekoliko krstarećih raketa sa svoje istočne obale, tri dana nakon što je ispalila balističku raketu kratkog dometa u more.

Južnokorejska novinska agencija Jonhap saopštila je da su lansiranja u sredu mogla uključivati strateške krstareće rakete.

„Strateški“ se obično koristi za opisivanje oružja koje ima nuklearnu sposobnost. Poslednje poznato ispaljivanje strateških krstarećih projektila Severne Koreje bilo je 12. marta, kada je saopštila da je ispalila dve iz podmornice.

Upitan o naletu testiranja od strane Severne Koreje, Berijer je rekao da veruje da Kim još uvek nije zadovoljan svojim odvraćanjem, uprkos napretku u njegovim vojnim programima poslednjih godina.

„On nastavlja da traži veću preciznost i ubojitost sa svojom raketnom snagom“, rekao je Berije.

On je primetio da su konvencionalne kopnene snage Severne Koreje „atrofirale tokom vremena“ kako je Kim unapredio svoje nuklearno oružje i raketne programe.

„Ali mislim da je to mnogo opasnija Severna Koreja nego što je bila u prošlosti“, rekao je Berije.