Obnovljene borbe izbile su u centralnom Jemenu, ubivši najmanje 16 pripadnika snaga, saopštili su u sredu bezbednosni i zdravstveni zvaničnici, piše AP.
Rasplamsavanje nasilja dolazi nakon što su diplomate i lideri izrazili novu nadu u mirovne napore u ratom razorenoj zemlji u danima koji prethode svetom islamskom mjesecu Ramazanu.
Borbe su se razbuktale u utorak uveče, rekli su dvojica bezbednosnih zvaničnika i lokalni plemenski vođa, nakon što su se pobunjenici Huti preselili na grad Harib, na jugu centralne provincije Marib. Oni su rekli da su borbe nastavljene do srede i da su dovele do prekida komunikacija u gradu i okolini.
Jemenski Huti, koje podržava Iran, pokušavali su da preuzmu kontrolu nad naftom bogatom provincijom tokom većeg dela 2021. Deo te godine Huti su držali grad Harib. Ali njihova ofanziva se raspala krajem prošle godine kada su snage koje su podržavali Ujedinjeni Arapski Emirati pomogle da povrate obližnju provinciju Šabva pre nego što su napredovale na Marib pod vazdušnom zaštitom koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, na kraju ponovo zauzevši Harib i njegovu okolinu.
Zdravstveni i bezbednosni zvaničnici sa obe strane saopštili su da je 16 poginulih sa obe strane u borbi, a da je još 20 vojnika ranjeno u borbi. Oni su rekli da je nasilje primoralo mnoge porodice da napuste svoje domove nekoliko sati pre početka svetog meseca Ramazana u četvrtak.
Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju sa novinarima.
Huti nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar o njihovim vojnim aktivnostima u naftom bogatom Maribu. U saopštenju Ministarstva odbrane Hutija u sredu uveče se kaže da su „suverenitet naše domovine i naši resursi legitimna prava koja se ne mogu ugroziti, i mi ćemo žrtvovati sve da bismo je odbranili“, bez detalja.
Razorni sukob u Jemenu počeo je 2014. godine, kada su Huti zauzeli glavni grad Sanu i veći deo severnog Jemena i naterali vladu u egzil. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate, intervenisala je 2015. kako bi pokušala da vrati međunarodno priznatu vladu na vlast.
Primirje koje podržavaju UN prvobitno je stupilo na snagu u aprilu 2022. i izazvalo je nadu u dužu pauzu u borbama, ali je okončano 2. oktobra nakon samo šest meseci. Međutim, borbe u zemlji su uglavnom utihnule. Od tada je izaslanik UN-a u Jemenu Hans Grundberg intenzivirao svoje napore koje podržava međunarodna zajednica da okonča osmogodišnji sukob.
Sporazum ranije ovog meseca između Saudijske Arabije i Irana o obnavljanju diplomatskih veza podstakao je nade da bi te zemlje mogle da izvrše pritisak na svoje jemenske saveznike da krenu u političke razgovore o okončanju sukoba. Saudijska Arabija i Iran podržavaju suprotstavljene strane u jemenskom sukobu.