Boris Džonson se bori da spase karijeru na saslušanju oko zatvorenih zabava

Boris Džonson se bori da spase karijeru na saslušanju oko zatvorenih zabava

Boris Džonson će se u sredu suočiti sa satima ispitivanja o tome da li je obmanuo britanski parlament u vezi sa strankama koje su prekršile pravila o zatvaranju zbog COVID-19 na saslušanju na kojem će se bivši premijer boriti za svoju političku karijeru.

Odbor za privilegije parlamenta istražuje da li je Džonson, koji je izbačen iz Dauning strita u septembru, namerno ili nepromišljeno obmanuo Donji dom u nizu izjava o strankama.

Ako komitet utvrdi da je Džonson namerno doveo parlament u zabludu, onda bi mogao da bude suspendovan. Svaka suspenzija duža od 10 dana mogla bi dovesti do dopunskih izbora u njegovoj izbornoj jedinici.

Bivši lider, koji je prošle godine razmatrao hrabru ponudu za drugi premijerski mandat, trebalo bi da svedoči odboru na televizijskoj sednici. On kaže da nije bio upozoren da su događaji prekršili pravila i optužio je komitet za pristrasnost.

Komitet je u sredu objavio 110 stranica dokaza, koji pokazuju da su neki zvaničnici Dauning strita rekli da je Džonson morao znati da su se zabave održavale uprkos njegovim poricanjima.

Dominik Kamings, bivši Džonsonov glavni savetnik, rekao je da je „komično“ što je bivši premijer mislio da je baštenska zabava u Dauning Stritu u maju 2020. radni događaj.

„Premijer je sigurno znao da se radi o žurci s pićem jer sam mu rekao i kada je izašao napolje video je žurku sa pićem“, rekao je Kamings, koji je nakon što je napustio Dauning strit više puta pozivao da Džonson bude svrgnut nakon što su se posvađali.

Takozvani skandal partigate je na kraju doprineo padu Džonsona, nakon višemesečnih izveštaja da je on, zajedno sa drugim visokim vladinim ličnostima, bio prisutan na skupovima podstaknutim alkoholom u Dauning Stritu tokom 2020. i 2021. godine, kada je veći deo Britanije bio prinuđen da ostane kod kuće.

Povike i ponovljene optužbe o laganju na kraju su dovele do ostavke većine njegovih najviših vladinih ministara, uključujući aktuelnog premijera Rišija Sunaka.

U novim dokazima objavljenim u sredu, sekretar kabineta Sajmon Kejs rekao je da nikada nije dao Džonsonu nikakva uveravanja da su se pravila COVID-a poštovala u Dauning Stritu – i da ne poznaje nijednog zvaničnika koji je to učinio.

Njegov iskaz se razlikuje od Džonsonove tvrdnje da su ga zvaničnici više puta uveravali da su pravila poštovana.

Drugi pomoćnik Dauning strita rekao je da je Džonson imao priliku da „ugasi“ zabave, ali se umesto toga pridružio držanju govora i piću sa osobljem.

U privremenom izveštaju objavljenom ovog meseca, poslanici u komitetu – koji se sastoji od sedam poslanika sa većinom članova iz vladajuće Konzervativne stranke – rekli su da je Džonson možda četiri puta obmanuo parlament u izjavama o strankama u decembru 2021. i rekao da je pravilo lomljenje je trebalo da bude „očigledno”.

U prkosnom pisanom podnesku komitetu, Džonson je u utorak rekao da je obmanuo parlament, ali je insistirao da „nikada ne bi ni sanjao“ da to uradi namerno. Rekao je da je Kamings bio ljut i želeo da ga svrgne.

Džonson je opisao neke od optužbi sa kojima se suočio iz komiteta kao nelogične i apsurdne, optužujući ga da je veoma pristrasan.

U odlomcima koji će verovatno biti deo njegove odbrane u sredu, Džonson je rekao da nema dokaza koji bi ukazivali na to da je namerno obmanuo parlament i da nije upozoren da su događaji prekršili bilo koja pravila.

Londonska policija kaznila je Džonsona novčano jer je prisustvovao događaju povodom proslave njegovog rođendana u Dauning stritu u junu 2020., čime je postao prvi premijer za koga je utvrđeno da je prekršio zakon dok je bio na funkciji.

Britanija je imala jedan od najvećih smrtnih slučajeva od korona virusa na svetu sa više od 175.000 smrtnih slučajeva u vreme kada je Džonson rekao da će se povući sa mesta premijera prošlog leta.

Ako komitet preporuči bilo kakve sankcije protiv Džonsona, moraće da ih odobri parlament.

Sunak je ove nedelje sugerisao da bi svako glasanje o sankcijama protiv Džonsona bilo zasnovano na uverenjima poslanika, a ne na partijskoj liniji.