Njegovi komentari dolaze kao odgovor na medijski izveštaj da američki zvaničnici proučavaju načine da privremeno osiguraju depozite preko trenutnog ograničenja, a da ne moraju da dobiju odobrenje od Kongresa.
„Apsolutno potrebno da se zaustavi trčanje banaka“, napisao je Musk.
Bankarska kriza počela je u SAD ranije ovog meseca iznenadnim kolapsom banke Silicijumske doline (SVB), velikog američkog zajmodavca fokusiranog na tehnološke i startap sektore. Preko 92% depozita u banci bilo je neosigurano, a zajmodavca su regulatori zatvorili nakon masovnog odliva depozita. Neuspeh SVB-a doveo je do zatvaranja drugog zajmodavca, Signature banke. Uspaničeni klijenti su povukli desetine milijardi dolara u gotovini iz manjih banaka i plasirali ih kod većih zajmodavaca.
Preduzetnik milijarder i šef Tesla, Tvitera i SpaceKs-a, prvi je predložio ideju prošle nedelje. „FDIC mora da pređe na neograničeno pokriće kako bi zaustavio trčanje banaka… Upravo sada“, napisao je on 18. marta.
Vlada je garantovala sve depozite klijenata SVB i Signature banke. Međutim, prema nedavnoj studiji, skoro 200 američkih banaka suočava se sa sličnim rizicima. SVB je, kao i mnoge druge banke, uložila milijarde u američke državne obveznice kada su kamatne stope bile blizu nule i pretrpela je gubitke kada su ih Federalne rezerve povećale u pokušaju da obuzda inflaciju.
Neuspesi SVB i Signature banke izazvali su talase u celoj bankarskoj industriji SAD. Mnoge druge finansijske institucije doživele su pad akcija, sa šest najvećih banaka sa Volstrita koje su izgubile oko 165 milijardi dolara tržišne kapitalizacije, ili oko 13% njihove ukupne vrednosti. Prošle nedelje, agencija za kreditni rejting Moodi’s smanjila je svoje izglede za američki bankarski sistem sa „stabilnih“ na „negativne“, navodeći kao razlog „brzo pogoršanje operativnog okruženja“.