Posle cele zime skoro svakodnevnih štrajkova, čini se da je britanska vlada rešila da sedne za sto sa sindikatima.
Pravi razlog za taj preokret su mnogo bolje fiskalne prognoze za šestu privredu sveta nego što se očekivalo posle ekonomskog potresa kratkog mandata Liz Tras prošle jeseni.
Zima britanskog radničkog nezadovoljstva prelila se u proleće. Istovremeno, Vlada balansira između podmirivanja rastućih životnih troškova građana i zatrpavanja inflatornog ekonomskog ponora.
Posle meseci štrajka, medicinski radnici uspeli su da se izbore za povećanje plata od pet odsto.
„Ovaj sporazum odaje priznanje fantastičnom poslu, koji obavljaju radnici u državnom zdravstvu – naše medicinske sestre, babice i vozači hitne pomoći, ali on je ujedno isplativ za poreske obveznike i omogućava da ispunimo obećano – prepolovimo inflaciju i smanjimo liste čekanja u zdravstvu“, objašnjava britanski premijer Riši Sunak.
Prošle nedelje ponovo su štrajkovali i vozači londonske podzemne železnice.
Građani, navikli na katastrofalno loš javni prevoz, jedva da su reagovali, ali je nedostatak sluha za radničku solidarnost ovog sindikata umnogome otežao protest prosvetnih radnika od osnovnih škola do Univerziteta, koji su dva dana obustavili rad.
„Svakog meseca uđem u crveno, jer nemam dovoljno novca. Veoma oprezno trošim, ali šta god da radim ne plaćaju me dovoljno za šezedsetočasovnu radnu nedelju“, žali se profesor istorije iz Londona Vil Farting.
Đaci, studenti i roditelji su uz profesore.
„Ja sam shvatala da naši nastavnici ne dobijaju dovoljno za to što nas obrazuju i došla sam sa ocem da se borim za naša prava“, kaže učesnica protesta prosvetara i osmogodišnja učenica Sumer Alhafaf.
„Ne mogu da stojim po strani dok je obrazovanje desetkovano. Nije reč samo o platama za prosvetne radnike, već i o finansiranju škola. Naša deca zaslužuju bolje – ona su naša budućnost. Mi u Engleskoj zaostajemo za Škotskom i Velsom gde sede i razgovaraju“, ističe nastavnica iz okoline Liverpula Ferduši Mokšin.
Škotski i velški prosvetari izborili su se za povećanje plata od preko dvanaest odsto.
Vlada u Londonu mesecima je jedva pristajala da se nađe u istoj prostoriji sa predstavnicima sindikata.
Onda je ministar zdravlja iznenada odlučio da razgovara sa mladim lekarima, koji traže povećanje zarada od 36 odsto koliko je, tvrde, inflacija pojela za poslednjih petnaest godina.
„Stiv Barkli je zakazao sastanak i nije se pojavio. 24. februara saopštili smo datume stupanja u štrajk i on se 2. marta pojavio. Seo je za sto. Divno. Razgovori su mogli konačno da počnu. Onda nam je saopštio da nema mandat“, priča kopredsedavajući komiteta mladih doktora Britanske lekarske komore dr Robert Lorenson.
Mandat, čini se, ima jedino premijer.
„Svim sindikatima poručujem. Nemojte štrajkovati. Dođite da razgovaramo. Mi to želimo“, odjednom se predomislio britanski premijer Riši Sunak.
Ovaj preokret ne slučajno podudara se sa usvajanjem godišnjeg budžeta i mnogo optimističnijim prognozama za britansku privredu nego jesenas posle kratkog mandata Liz Tras, koji je pojeo četrdeset milijardi funti.
„Danas kancelarija za fiskalnu odgovornost predviđa, što zbog promena na međunarodnoj sceni, što zbog mera, koje sam preduzeo, da Ujedinjeno Kraljevstvo ove godine neće ući u tehničku recesiju“, saopštio je parlamentu britanski ministar finansija DŽeremi Hant
Isto telo predviđa sunovrat inflacije sa 10.7 odsto, koliko je iznosila u decembru prošle, na ispod tri procenta do kraja godine.
To je pravi razlog što su se otvorila vrata vlade za pregovore sa sindikatima.
Dokle će tako i ostati, teško je predvideti u ovoj globalnoj ekonomskoj i političkoj klimi.