Aktivisti za prava u delu Bosne kojim upravljaju Srbi napadnuti su kasno u subotu, nekoliko sati nakon što su zabranili LGBT događaj koji je tamo planiran tokom vikenda, navodeći bezbednosne brige.
Napad se dogodio kada su aktivisti izlazili sa sastanka u kancelarijama bosanskohercegovačkog ogranka globalne antikorupcijske grupe Transparenci International u Banjaluci. Sastanak je organizovan nakon što je lokalna policija zabranila događaj za koji su se nadali da će organizovati u severozapadnom gradu u nedelju radi promovisanja LGBT prava.
Aktivisti su rekli da ih je nekoliko desetina muškaraca jurilo ulicama, vređajući ih i udarajući. Pre nego što je policija stigla na lice mesta, povređeno je nekoliko aktivista, uključujući i jednog kome je bila potrebna medicinska pomoć.
Iz banjalučke policije saopćeno je da su policajci otpratili aktiviste u policijsku stanicu da uzmu izjave i da se još traga za počiniocima.
Otkazani LGBT događaj, koji je organizovalo i podržalo nekoliko grupa za ljudska prava iz cijele Bosne, trebalo je da uključi projekciju filma nakon čega bi uslijedila panel diskusija. Njegovo saopštenje izazvalo je snažnu homofobičnu reakciju prošle sedmice, uključujući i predsjednika bosanskih Srba Milorada Dodika, koji je rekao da su LGBT osobe „uznemiravači“ i da se nada da će ih „zvanični organi spriječiti da se okupljaju i na zatvorenim i otvorenim prostorima. ”
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković takođe je osudio ovaj događaj rekavši da bi LGBT zajednica trebalo da se ograniči na multietničku prestonicu Bosne, Sarajevo, jer bosanski Srbi njeguju „patrijarhalne, tradicionalne porodice i jasno govore o našoj veri i našem identitetu“.
Bosna je i dalje veoma konzervativna i rastrzana podelama koje proističu iz etničkog rata 1992-95. u kojem su učestvovali bosanski Srbi, Hrvati i Bošnjaci tokom raspada Jugoslavije. Homofobija je i dalje duboko ukorenjena uprkos izvesnom napretku tokom godina u smanjenju diskriminacije.
Od 2019. godine u Sarajevu se redovno organizuje godišnja parada ponosa bez značajnijih nemira, ali uz veliko prisustvo policije.
Nasilje u Banjaluci izazvalo je osudu zvaničnika Evropske unije, nekoliko zapadnih ambasada i međunarodnih organizacija.
„Reči imaju posledice“, tvitovala je misija EU u BiH, dodajući da redovni verbalni napadi političara bosanskih Srba na aktiviste civilnog društva i novinare stvaraju „klimu u kojoj mogu uslediti fizički napadi“.
Britanski ambasador u Bosni Džulijan Rejli složio se u tvitu da je „šokantan napad na građanske aktiviste… pokazao pravi uticaj govora mržnje“.
Ambasada SAD u Sarajevu je na Tviteru objavila da vlasti bosanskih Srba „moraju da identifikuju i krivično gone one koji su počinili ovaj gnusni čin“.