Još šest američkih senatora podržalo je u petak dvopartijski zakon kojim se predsedniku Džou Bajdenu daju nova ovlašćenja da zabrani video aplikaciju TikTok u kineskom vlasništvu iz razloga nacionalne bezbednosti, preneo je Rojters.
Ovog meseca, 12 senatora predvođenih demokratom Markom Vornerom i republikancem Džonom Tunom predstavilo je zakon koji podržava Bela kuća kojim se Ministarstvu trgovine daju nova ovlašćenja da reguliše TikTok, koji ima više od 100 miliona korisnika u SAD.
TikTok-ovi kritičari strahuju da bi podaci o američkim korisnicima mogli biti prosleđeni kineskoj vladi putem aplikacije u vlasništvu kineske tehnološke kompanije BiteDance.
Predsednica Komiteta Senata za trgovinu Marija Kantvel rekla je Rojtersu da misli da se većina senatora slaže sa Vorner-Tjunovom nacrtom i da je davanje administraciji novih ovlašćenja da preispita bezbednosna pitanja koja okružuju TikTok „dobar pristup“.
Ove nedelje, TikTok je rekao da je Bajdenova administracija zahtevala da kineski vlasnici TikToka odustanu od svog udela u aplikaciji ili bi se mogla suočiti sa zabranom u SAD.
BiteDance je ove nedelje potvrdio da je 60% njegovih akcija u vlasništvu globalnih investitora, a 20% zaposlenih. Rečeno je da je samo 20% u vlasništvu njegovih kineskih osnivača, iako imaju dodatna glasačka prava.
Bajdenov prethodnik, republikanac Donald Tramp, pokušao je da zabrani TikTok 2020. godine, ali su američki sudovi blokirali pokušaj.
Devet republikanaca i devet demokrata sada sponzorišu zakon, Zakon o ograničavanju pojave bezbednosnih pretnji koje rizikuju informacione i komunikacione tehnologije (RESTRICT). Odvojeno, izvor je Rojtersu potvrdio da je Ministarstvo pravde pokrenulo krivičnu istragu nakon što je BiteDance u decembru rekao da su neki zaposleni nepropisno pristupili korisničkim podacima dvojice novinara u TikTok-u u SAD.
Rojters je u decembru izvestio da su četiri zaposlena u BiteDance-u koji su bili umešani u incident otpuštena, uključujući dvoje u Kini i dvoje u Sjedinjenim Državama. Zvaničnici kompanije rekli su da preduzimaju dodatne korake da zaštite korisničke podatke.
Zaposleni u BiteDance-u pristupili su podacima kao deo neuspešnog pokušaja da se istraže curenje informacija o kompaniji ove godine, a cilj im je bio da identifikuju potencijalne veze između dva novinara.
„Snažno smo osudili radnje pojedinaca za koje je utvrđeno da su umešani i oni više nisu zaposleni u BiteDanceu“, rekao je portparol BiteDancea u petak. „Naša interna istraga je još uvek u toku, a mi ćemo sarađivati sa svim zvaničnim istragama.
Kongres će 23. marta doživeti svoju prvu pukotinu u ispitivanju izvršnog direktora TikTok Shoua Zi Cheva kada svedoči pred Komitetom Predstavničkog doma za energetiku i trgovinu. On je u Vašingtonu na pripremama.
TikTok je rekao da će kreatori sadržaja doći u Vašington sledeće nedelje kako bi dokazali zašto aplikacija ne bi trebalo da bude zabranjena. „Zakonodavci u Vašingtonu koji raspravljaju o TikToku treba da čuju iz prve ruke od ljudi na čije bi živote direktno uticale njihove odluke“, rekao je TikTok.
TikTok je saopštio da je potrošio više od 1,5 milijardi dolara na rigorozne napore u pogledu bezbednosti podataka, odbacuje optužbe o špijuniranju i kaže da „ako je zaštita nacionalne bezbednosti cilj, dezinvestiranje ne rešava problem: promena vlasništva ne bi nametnula nikakva nova ograničenja protoku podataka ili pristup.“