Poremećaj sna je povezan sa smanjenim kvalitetom života u vezi sa zdravljem (HRKOL) dece, prema studiji objavljenoj na internetu 15. marta u JAMA Netvork Open.
Rachael V. Tailor, Ph.D., sa Univerziteta Otago u Dunedinu, Novi Zeland, i kolege su ispitali uticaj blage deprivacije sna na HRKOL kod dece bez većih problema sa spavanjem u unapred određenoj sekundarnoj analizi dnevnog odmora, ishrane, i randomizovano unakrsno ispitivanje praćenja aktivnosti. Stotinu dece uzrasta od 8 do 12 godina podvrgnuto je naizmeničnim nedeljama ograničavanja sna i produženja sna sa jednonedeljnim ispiranjem između.
Tokom nedelje ograničenja sna, deca su išla na spavanje 64 minuta kasnije, a vreme buđenja je bilo 18 minuta kasnije, što je rezultiralo 39 minuta manje spavanja po noći. Istraživači su otkrili da su uz ograničenje spavanja i roditelji i deca prijavili značajno manje poremećaja sna noću, sa smanjenjem broja buđenja i buđenja nakon početka spavanja i malim poboljšanjem efikasnosti spavanja.
Tokom ograničenja sna, deca su prijavila značajno niže rezultate za fizičko blagostanje (standardizovana srednja razlika [SMD], -0,28) i sposobnost da se dobro snalaze u školskom okruženju (SMD, -0,26), što je rezultiralo značajno nižim ukupnim HRKOL rezultatima kada su umorni (SMD, -0,21). U uzorku po protokolu, razlike u HRKOL-u su generalno povećane, a takođe je došlo do značajnog smanjenja društvene i vršnjačke podrške (SMD, -0,24).
„Ovi nalazi naglašavaju da je obezbeđivanje dece dovoljno kvalitetnog sna važno zdravstveno pitanje dece“, pišu autori.