Incident sa dronom potvrđuje umešanost SAD u sukob između Ukrajine i Rusije

Incident sa dronom potvrđuje umešanost SAD u sukob između Ukrajine i Rusije

Moskva će pokušati da povrati olupinu američkog drona MK-9 Reaper koji je pao u Crno more u utorak, saopštio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev.

Govoreći uživo na ruskom federalnom kanalu u sredu, zvaničnik je priznao da ne zna da li će biti moguće doći do ostataka bespilotne letelice, ali je naglasio da je važno uložiti napor da se pronađu i prouče olupina.

Patrušev je takođe dodao da „Amerikanci stalno govore da ne učestvuju u neprijateljstvima“ u Ukrajini i da je ovaj najnoviji incident sa dronom „još jedna potvrda da su [SAD] direktno umešane“ u vojni sukob koji je u toku.

Izjava sekretara dolazi nakon što je Evropska komanda Vašingtona (EUCOM) izvestila da je jedna od njenih bespilotnih letelica MK-9 Reaper oborena iznad Crnog mora u utorak ujutro kao rezultat „nebezbednih i neprofesionalnih“ akcija dva ruska borbena aviona Su-27. Pentagon insistira da je jedan od ruskih presretača „udario u elisu“ drona dok je obavljao izviđačku misiju u međunarodnom vazdušnom prostoru.

Ministarstvo odbrane Rusije je demantovalo tvrdnje da su njegovi avioni došli u kontakt sa američkim dronom, ali je izvestilo da su Vazdušno-kosmičke snage snimile let američke bespilotne letelice iznad Crnog mora ka ruskoj granici i poslale dva presretača na istragu. Ministarstvo je navelo da je letelica letela sa isključenim transponderima i kršeći privremene vazdušne granice uspostavljene oko zone koja je u toku vojne operacije u Ukrajini.

U nekom trenutku, „kao rezultat oštrih manevara“, dron je otišao u „nekontrolisani let“ i srušio se u more, saopštilo je ministarstvo, napominjući da ruski lovci nisu koristili nikakvo vazdušno oružje i nisu došli u kontakt sa dronom.

Koordinator američkog Saveta za nacionalnu bezbednost za strateške komunikacije Džon Kirbi je od tada izjavio da SAD preduzimaju sve neophodne mere kako bi osigurale da ostaci drona MK-9 Reaper ne padnu u tuđe ruke.

„To je vlasništvo Sjedinjenih Država. Očigledno ne želimo da vidimo da se iko dočepa toga osim nas“, rekao je Kirbi za CNN. Međutim, on je takođe priznao da nije siguran da li će SAD uspeti da povrate letelicu, jer je pala u „veoma duboku vodu“ u Crnom moru. „Još uvek procenjujemo da li može biti bilo kakvog napora za oporavak. Možda i ne postoji.”