Španski sindikati podržavaju vladinu reformu javnih penzija

Španski sindikati podržavaju vladinu reformu javnih penzija

Španska levičarska vlada dobila je u sredu podršku sindikata da reformiše državni penzioni sistem, u oštrom kontrastu sa susednom Francuskom, gde su planovi za povećanje starosne granice za odlazak u penziju doveli do talasa štrajkova i masovnih protesta .

Lideri dva glavna sindikata u Španiji, UGT i CC.OO., pojavili su se zajedno sa ministrom socijalnog osiguranja Hoseom Luisom Eskrivom u Madridu da krste plan koji su šefovi sindikata obojica smatrali „istorijskim“.

CC.OO. Generalni sekretar Unai Sordo rekao je da će reforma biti ključna za osiguranje penzija za penzionisanu populaciju Španije za koju se očekuje da će porasti sa 10 na 15 miliona ljudi do 2048.

„Radi se o održavanju stuba našeg sistema socijalne zaštite“, rekao je Sordo.

Veoma je drugačije preko granice u Francuskoj, gde su sindikati u sredu održali još jednu rundu masovnih uličnih protesta protiv pritiska predsednika Emanuela Makrona da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine, potez za koji kaže da je neophodan za održavanje javnih penzija. za budućnost.

Od Španije, čiji radnici već moraju da ostanu na poslu do najmanje 65 godina, neće se tražiti da rade duže. Umesto toga, novi sporazum koji su potpisali njihovi sindikati imaće za cilj da se izbori sa nadolazećim bumom broja penzionisanih radnika povećanjem troškova socijalnog osiguranja u preduzećima za one koji zarađuju više.

Španija ima jednu od najbrže starijih populacija u Evropi i jednu od najviših stopa nezaposlenosti mladih od oko 30% – što je koktel zbog kojeg je prilagođavanje njenog penzionog sistema neophodno.

Reforma španskog sistema socijalnog osiguranja bila je jedan od uslova koje je postavila Evropska unija kako bi Španija nastavila da prima milijarde evra iz svojih fondova za oporavak nakon pandemije. Eskriva je prošle nedelje dobila odobrenje Brisela da nastavi sa planom.

„Želim da čestitam vladi i pre svega ministru Eskrivi na njihovoj sposobnosti da pregovaraju sa Evropskom unijom, jer je ovo sporazum koji ima podršku Evrope i koji ima ogroman značaj za naše penzije“, rekao je Pepe Alvarez, generalni sekretar UGT-a.

Vodeće poslovne grupe u Španiji kritikovale su plan, rekavši da će naštetiti zapošljavanju jer će povećati teret za kompanije.

Španski kabinet će u četvrtak dati zeleno svjetlo na plan, a zatim će se uputiti u parlament kako bi postao zakon. Njegovo usvajanje bio bi preko potreban podsticaj koaliciji premijera Pedra Sančeza uoči lokalnih i regionalnih izbora u maju i nacionalnih izbora u decembru, nakon nedavnih prepirki između članova koalicije oko vladinog zakona o seksualnom pristanku.

Nakon globalne recesije 2007-09 koja je teško pogodila Španiju, vlada je reformisala javne penzije kako bi radnici mogli da se penzionišu sa 65 godina ako su radili 38,5 godina. Ako ne, morali bi da sačekaju do 67. godine.

Prosečna godišnja plata u Španiji je oko 28.000 evra (29.500 dolara), nešto ispod proseka EU i znatno ispod francuskog proseka od 40.000 evra (42.000 dolara).