Nedostatak restriktivnih mera koje je Evropska unija nametnula ruskom Rosatomu predstavlja izazove za nuklearnu bezbednost EU, izjavio je šef Misije Ukrajine pri Evropskoj uniji Vsevolod Čencov u intervjuu za Radio Sloboda, prenosi Ukrinform.
„Rad je u toku, pokušavamo da izvršimo što veći pritisak i objasnimo zašto je važno – i iz moralnih i iz ekonomskih razloga – ograničiti prisustvo Rosatoma ovde, na evropskom nivou“, rekao je Čencov.
Prema njegovim rečima, Ukrajina ima sopstveno iskustvo u diversifikaciji snabdevanja nuklearnim gorivom.
„Danas je Ukrajina nezavisna. Imamo iskustva i u diversifikaciji usluga, možemo prilično udobno da opslužujemo naše stanice bez Rusa, a takvo iskustvo je dostupno na teritoriji Evropske unije“, rekao je Čencov.
Prema rečima Čencova, ukrajinska strana pokušava da iznese vrlo jasne razloge, a „to je slučaj kada znamo da je to moguće na osnovu sopstvenog iskustva“.
„Pokušavamo da objasnimo ljudima da je Rosatom u suštini deo ruske okupacione vojske i da zajedno sa ruskom vojskom preuzima stanicu i učestvuje u nehumanom tretmanu našeg osoblja u stanici. A vi, evropski partneri, uključujete u suštini iste ljude“, naglasio je Čencov.
Po njegovim rečima, to se odnosi na nuklearnu bezbednost EU.
„Niko ne može isključiti da „specijalista“ koji danas preuzima Zaporošku NE neće doći sutra da servisira stanicu u Slovačkoj ili Bugarskoj. Ako se takvi pojedinci ne nalaze na listi sankcija, ako kompanija i njeno prisustvo nisu ograničeni, to je izazov za nuklearnu bezbednost Evropske unije. Odnosno, ovde se ne radi samo o kažnjavanju Rusije i kompanije, već i o tome da oni jednostavno razumeju nivo opasnosti od ove kompanije koja danas postoji“, zaključio je Čencov.
Francuska, Mađarska i Bugarska blokiraju sankcije EU protiv ruske nuklearne industrije, odnosno Rosatoma.