Šef SZO predviđa kraj pandemije Covid-19

Šef SZO predviđa kraj pandemije Covid-19

Pandemija Covid-19 se više neće smatrati globalnim zdravstvenim hitnim stanjem do kraja ove godine, izjavio je u utorak generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.

Govoreći na Univerzitetu u Mičigenu, gde mu je dodeljena medalja Thomas Francis Jr. za doprinos zdravstvu, Tedros je rekao da je „uveren da ćemo u nekom trenutku ove godine moći da kažemo da je Covid-19 završen kao javno zdravlje vanredna situacija od međunarodnog značaja – i kao pandemija.”

Šef SZO je primetio da je nedeljni broj prijavljenih smrtnih slučajeva sada manji nego kada je organizacija prvi put upotrebila reč „pandemija“ da opiše izbijanje Covid-19 pre tri godine, 11. marta 2020.

Tedros je naglasio da, iako se pandemija može završiti ove godine, važno je zapamtiti da je skoro sedam miliona života izgubljeno zbog virusa i izvući pouke iz izbijanja. „Ako to ne učinimo, ponovićemo ciklus panike i zanemarivanja koji je već decenijama obeležje globalnog odgovora na epidemije i pandemije“, rekao je on.

Zdravstveni zvaničnik je izneo tri glavna izvoda iz pandemije Covid-19. Prvi je bio značaj javnog zdravlja. Tedros je pozvao sve zemlje sa svim nivoima prihoda da investiraju u snažan sistem primarne zdravstvene zaštite, sposoban da otkrije epidemije u najranijim mogućim fazama.

Druga lekcija, prema rečima šefa zdravstva, bila je važnost nauke i opasnosti politizacije pitanja poput maski, vakcina i karantina, što je na kraju „omelo odgovor na pandemiju i koštalo života“.

On je takođe istakao da pitanje kako je pandemija počela ostaje bez odgovora zbog „nedostatka saradnje Kine” koja je, kako je rekao, odbila da bude transparentna u razmeni podataka i sprovođenju „neophodnih istraživanja i podeli rezultata”.

Na kraju, generalni direktor je rekao da je treća lekcija značaj saradnje. Tedros je naveo da je jedna od ključnih karakteristika pandemije Covid-19 nedostatak saradnje i koordinacije međunarodne zajednice zbog „uskog nacionalizma“.

U tom cilju, SZO je predložila takozvani „sporazum o pandemiji“ – sporazum između nacija da rade u međusobnoj saradnji kako bi se pripremile i odgovorile na buduće epidemije i pandemije.