Sistematski pregled 33 randomizovana kontrolisana ispitivanja (RCT) otkrio je da joga poboljšava brzinu hoda i snagu donjih ekstremiteta kod neaktivnih starijih ljudi. Međutim, čini se da joga nije imala koristi za markere slabosti u odnosu na aktivnosti kao što su vežbanje ili tai či. Pregled je objavljen u Annals of Internal Medicine.
Starije osobe imaju povećan teret hroničnih bolesti, invaliditeta i slabosti. Slabost pogađa do 50 procenata odraslih starijih od 80 godina, a njena prevencija i upravljanje su oblasti visokog prioriteta u javnom zdravstvu i kliničkoj praksi. Joga može biti strategija prevencije i upravljanja i već se koristi za poboljšanje ravnoteže i mobilnosti kod starijih osoba.
Istraživači iz Brigham and Vomen’s Hospital i Harvard Medical School pregledali su 33 RCT-a koja su se sastojala od 2.384 učesnika starosti 65 godina ili više da bi procenili dostupne dokaze ispitivanja o efektu intervencija zasnovanih na jogi na slabost kod starijih osoba. Autori su analizirali uticaje na markere slabosti uključujući mere brzine hoda, snage hvata, ravnoteže, snage i izdržljivosti donjih ekstremiteta i višekomponentne mere fizičkog učinka.
Autori su otkrili da u poređenju sa kontrolnim grupama koje su samo za obrazovanje ili neaktivne, postoje umereni dokazi da joga poboljšava brzinu hoda i snagu i izdržljivost donjeg dela tela. koristi za ravnotežu i snagu držanja bile su manje izvesne. Iako nije bilo jasne prednosti za određeni stil joge, autori sugerišu da bi kliničari mogli razmotriti preporuku stilova zasnovanih na Iiengaru, sa kućnom praksom, koja se može prilagoditi starijoj odrasloj populaciji. Ovi nalazi doprinose rastućoj literaturi da joga igra ulogu u zdravom starenju i prevenciji slabosti.