Kolumbijski predsednik Gustavo Petro izjavio je u ponedeljak da je Klan del Golfo, najveća kriminalna organizacija u zemlji, prekršila primirje i da nema mogućnosti za pregovore sa tom grupom ako nastave napade, izveštava Rojters.
Prekid vatre sa Klanom – takođe poznat kao Gaitanističke samoodbrambene snage (AGC) – bio je deo napora da se okonča udeo grupe u unutrašnjem sukobu u Kolumbiji, u kojem je poginulo najmanje 450.000 ljudi.
U radio intervjuu, Petro je optužio grupu da je uništila opštinski akvadukt u provinciji Antiokuia usred blokada puteva povezanih sa protestima neformalnih rudara zlata.
Blokade su pogodile do 300.000 ljudi u 12 opština u dve provincije, što je dovelo do nestašice goriva, hrane i lekova. Policija je prošle nedelje ukinula većinu blokada na putevima.
„Probijajući cevi, ostavili su Tarazu bez vode za piće. Klan del Golfo protiv skromnih ljudi“, naveo je Petro u poruci na Tviteru u nedelju.
Grupa je „prekršila primirje“, rekao je on.
U odvojenom radio intervjuu u ponedeljak, Petro je rekao da „očigledno ne postoji mogućnost pregovora“ sa grupom ako nisu u stanju da ostave po strani nezakonite poslovne interese.
Grupa nije odmah odgovorila na Petrove izjave.
Rudnik zlata Mineros SA obustavio je rad u regionu dok ne bude mogao da garantuje bezbednost, navodi se u saopštenju.
Petrova vlada zatražila je od Kongresa da usvoji zakon kojim se odobrava predaja za bande, uključujući smanjene zatvorske kazne, u zamenu za obustavu operacija i isplatu reparacija žrtvama.
U međuvremenu, protesti rudara su u toku, sa napadima na medicinske ustanove, uništavanjem imovine i blokadama puteva, uz ohrabrenje Klana del Golfo, navode vojska, policija i vlada.
Protesti su se intenzivirali nakon što je vojska pojačala operacije, a vojnici su uništili 13 bagera u poslednjih dve nedelje, sa ciljem da suzbiju ilegalno i neformalno iskopavanje zlata.
Ova praksa se smatra ekološkom katastrofom zbog razaranja koje izaziva brojne ekosisteme, uključujući zagađenje živom u rekama.
Pregovori između vlade i rudara još nisu rezultirali dogovorom.
Vladina Nacionalna agencija za rudarstvo (ANM) je prošle godine saopštila da će osnovati javno preduzeće koje će pomoći neformalnim rudarima i usporiti kolumbijsku ilegalnu trgovinu zlatom.