„Po računici ‘Srbijagasa’, a i po onome što su tražili MMF i Svetska banka, a i prema projekcijama u budžetu i planu poslovanja ‘Srbijagasa’, biće jedno poskupljenje, mislim od 1. maja, i neće biti više od 10 odsto“, rekao je Bajatović Tanjugu.
Kako kaže, da li će biti i drugog poskupljenja, zavisi od kretanja na berzi.
„Trenutno je gas oko 500 evra za 1.000 kubika. Prema naftnoj formuli za dve milijarde kubika gasa, koje dobijamo na osnovu dogovora Vučića i Putina, što su dve trećine naših potreba, trenutna cena je oko 330 dolara. Može da se desi da prihodi ‘Srbijagasa’ budu takvi i prihodi u privredi, i da nam se pomogne u budžetu, da sledeće poskupljenje bude manje ili da ga možda i ne bude“, naveo je Bajatović.
Dodao je da drugo poskupljenje gasa sigurno ne bi bilo pre poslednjeg kvartala ove godine i da sigurno ne bi bilo dvocifreno.
„Ostalo nam je 200 miliona kubika gasa u Mađarskoj, što je plaćeno, 286 miliona u Banatskom Dvoru, i to je plaćeno, i ruskih 294 miliona, ali to i ne moramo da računamo. Računamo da bismo u Mađarskoj mogli da uskladištimo još 200 miliona metara kubnih, jer su cene relativno povoljne“, kazao je Bajatović.
Dodao je da je kapacitet Banatskog Dvora 550 miliona kubika i da „Srbijagas“ želi tu da utisne dodatnih 200 miliona kubika, kako bismo imali 750 miliona.
Napomenuo je da su dobre cene i da treba da povećamo rezerve, u slučaju da dođe eventualno do terorističkih akata u Crnom moru koji bi uticali na Turski tok.
„Biće možda promene odnosa Turske i Mađarske prema Rusiji, pa da ne bismo bili u toj vrsti problema“, dodao je Bajatović.