Policija u Moldaviji je u nedelju držala nekoliko hiljada demonstranata podalje od vladinih zgrada nakon što su zvaničnici upozorili na moguće organizovane nerede na protestu, poslednjem u nizu u kojima se osuđuje proevropska predsednica Maja Sandu.
Miting je usledio posle višenedeljnih upozorenja o predstojećim problemima u bivšoj sovjetskoj Moldaviji, gde su rakete više puta padale blizu njene granice sa Ukrajinom tokom jednogodišnje invazije Rusije na njenog suseda.
Moldavija je prošlog meseca optužila Rusiju za zaveru za svrgavanje Sandua, dok su Sjedinjene Države obećale da će podržati njenu vladu u borbi protiv destabilizacije.
Rusija je izrazila zabrinutost zbog tenzija u Pridnjestrovlju, separatističkom regionu u kojem je zadržala oko 1.500 „mirovnjaka“ od kratkog rata koji je izbio nakon raspada sovjetske vlasti.
U nedelju se oko 4.500 demonstranata koji osuđuju visoke cene okupilo u glavnom gradu Kišinjevu, ali je policija u opremi za nerede postavila blokade na putevima sa autobusima kako bi ih ograničila na kvart udaljen od vladinih zgrada.
Zvaničnici su rekli da su 54 osobe privedene zbog kršenja javnog reda. Nekoliko autobusa sa demonstrantima zabranjeno je da uđe u prestonicu.
Glavna snaga iza protesta je opozicioni političar Ilan Sor, prognani biznismen osuđen za prevaru u vezi sa bankovnim skandalom vrednim milijardu dolara.
„Zašto zapadni partneri Moldavije podržavaju Maju Sandu, a zatvaraju oči kada se ljudi drže podalje od vlade kako bi izrazili svoje potrebe“, rekla je na skupu Marina Tauber, šef Sorove stranke. „Možete li ovo da vidite u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji?
Andrej Spinu, šef Sanduove administracije, osudio je nedeljni skup kao „ne protest. Ovo je još jedan pokušaj Rusije da destabilizuje situaciju u Moldaviji“.
Šef moldavske policije Viorel Cernauteanu ranije je rekao novinarima da su policajci organizovali niz racija i priveli sedam osoba pod sumnjom da su pokušali da izazovu ozbiljan poremećaj na demonstracijama.
Sandu je 2020. godine neuspješno izabran na osnovu obećanja da će očistiti korupciju i od tada je započeo dug proces podnošenja zahtjeva za članstvo u Evropskoj uniji.
Nova prozapadna vlada pod bivšim ministrom unutrašnjih poslova Dorinom Receanom preuzela je dužnost sredinom februara u jednoj od najsiromašnijih zemalja Evrope. Prethodna administracija je bila prinuđena sa funkcije nakon dugotrajnih previranja i poteškoća u plaćanju visokih cena ruskog gasa.