Sirija se nada da će iransko-saudijski sporazum ublažiti regionalne tenzije

Sirija se nada da će iransko-saudijski sporazum ublažiti regionalne tenzije

Sirija je u subotu pozdravila sporazum postignut između Irana i Saudijske Arabije o ponovnom uspostavljanju diplomatskih odnosa i ponovnom otvaranju njihovih ambasada, rekavši da će to dovesti do veće stabilnosti u regionu.

Iran je bio glavni podržavalac vlade predsednika Bašara Asada, dok Saudijska Arabija podržava borce opozicije koji pokušavaju da ga uklone sa vlasti.

Iran i Saudijska Arabija dogovorili su se u petak da ponovo uspostave diplomatske odnose i ponovo otvore svoje ambasade nakon sedam godina tenzija. Veliki diplomatski iskorak postignut u pregovorima sa Kinom smanjuje verovatnoću oružanog sukoba između regionalnih rivala, kako direktno tako i u zastupničkim sukobima.

Dogovor je postignut u Pekingu usred svečanog kineskog Nacionalnog narodnog kongresa. To predstavlja veliku diplomatsku pobedu Kineza jer arapske države Persijskog zaliva percipiraju da se Sjedinjene Države polako povlače sa šireg Bliskog istoka. Takođe dolazi kada diplomate pokušavaju da okončaju dugi sukob u Jemenu, u kojem su i Iran i Saudijska Arabija duboko ukorenjeni.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu želeo je da normalizuje odnose sa Saudijskom Arabijom, ali dogovor sa Iranom, najvećim rivalom Izraela, to će iskomplikovati. To bi takođe moglo da učini da se Izrael oseća usamljenije ako odluči da izvede vojni napad na iranski nuklearni program jer se on približava nivoima naoružanja.

Sirijsko ministarstvo spoljnih poslova pozdravilo je sporazum u saopštenju navodeći ga kao „važan korak koji će dovesti do jačanja bezbednosti i stabilnosti u regionu“.

Dodaje se da će sporazum takođe dovesti do saradnje koja će se „pozitivno odražavati na zajedničke interese naroda dve zemlje posebno i naroda regiona uopšte“.

Posle zemljotresa 6. februara koji je pogodio Tursku i Siriju, ubivši više od 50.000 ljudi, uključujući više od 6.000 u Siriji, Saudijska Arabija je bila jedna od nekoliko arapskih zemalja koje su isporučivale pomoć delovima Sirije pod kontrolom vlade.

Ministarstvo spoljnih poslova Saudijske Arabije priznalo je ove nedelje da postoji „sve veći konsenzus“ među zalivskim monarhijama i drugim arapskim zemljama da izolacija Damaska ne funkcioniše i da je dijalog neophodan. Članstvo Sirije u Arapskoj ligi, konfederaciji arapskih administracija, suspendovano je 2011. zbog brutalnog gušenja demonstranata.

Sukob u Siriji, koji sledeće nedelje ulazi u svoju 13. godinu, ubio je skoro pola miliona ljudi i raselio polovinu predratnog stanovništva zemlje od 23 miliona.