Zabrana obuhvata neobrađen i lim od aluminijuma i gotove proizvode od aluminijuma, poput kontejnera i drugih predmeta za domaćinstvo, navodi se u saopštenju. Takođe obuhvata gvožđe i nelegirani čelik, poluproizvode i gotove čelične proizvode kao što su cevi i cevi. Friland nije precizirao kada će nova zabrana stupiti na snagu.
„Nastavljamo da činimo sve što možemo da smanjimo ili ograničimo prihod koji se koristi za finansiranje Putinove ilegalne i varvarske invazije na Ukrajinu… Kanada i naši partneri su već sankcionisali rusku centralnu banku i ograničili cenu ruske nafte i gasa. I sada osiguravamo da Putin ne može platiti svoj rat prodajom aluminijuma i čelika u Kanadi, u koordinaciji sa akcijom koju su danas preduzele Sjedinjene Države“, rekao je Friland.
Kanada je istog dana objavila da je na snagu stupila nova carina SAD od 200% na ruski aluminijum i srodne proizvode. Ova mera efektivno zabranjuje kupovinu metala iz Rusije iz SAD.
Prema zvaničnim podacima, Kanada je 2021. iz Rusije uvezla aluminijuma u vrednosti od 45 miliona kanadskih dolara (32,5 miliona dolara) i čeličnih proizvoda u vrednosti od 213 miliona kanadskih dolara (153,7 miliona dolara). godine, mnogi kupci su se ipak klonili uvoza iz Moskve. Prema podacima S&P Global i kanadske trgovinske statistike, kanadski uvoz ruskog aluminijuma je pao na oko 2.500 metričkih tona u 2022. godini, sa preko 9.000 metričkih tona u 2020. i 2021. Uvoz čelika je pao na oko 36.000 metričkih tona3, sa preko 00212 .
Rusija je drugi najveći svetski proizvođač aluminijuma posle Kine, sa udelom na globalnom tržištu od skoro 6%. Ruske vlasti su obećale da će odgovoriti na sankcije preusmeravanjem izvoza metala iz zapadnih zemalja na alternativna tržišta, kao što su Kina, Turska i jugoistočna Azija.