Ablacija je bezbedna i efikasna u lečenju atrijalne fibrilacije

Ablacija je bezbedna i efikasna u lečenju atrijalne fibrilacije

Atrijalna fibrilacija (AFib) ne samo da uzrokuje kratak dah i palpitacije, već dovodi pacijente u povećan rizik od moždanog udara. Kada lekovi ili drugi tretmani ne uspeju da ublaže simptome, kardiolozi sve češće sprovode katetersku ablaciju, koja koristi male opekotine ili zamrzavanje da razbije električne signale unutar srca odgovornih za haotične otkucaje.

Sada, istraživači pod vođstvom Pitera Kouija, doktora medicine iz Main Line Healtha, jednog od eminentnih stručnjaka u zemlji u lečenju aritmije, izneli su najmoćnije dokaze do sada da je procedura bezbedna i efikasna.

Dr Kovei je stariji autor nove studije objavljene u Journal of the American College of Cardiologi koja pokazuje da je procedura uspešna kod većine pacijenata, sa nekoliko neželjenih efekata. Istraživači sa klinike Mejo, klinike Klivlend, Univerziteta Jejl, Džons Hopkins i drugih vrhunskih institucija sproveli su studiju. Kao viši saradnik, Kovei je bio odgovoran za veći deo procesa koji je proizveo rad.

„Snažno sam osećao da je to superiorna opcija lečenja“, rekao je dr Koui, katedra Villiam Vikof Smit za kardiovaskularna istraživanja na Institutu za medicinska istraživanja Lankenau, koji je deo Main Line Health-a. „Ali ne možete se oslanjati samo na lično iskustvo. Potrebna su vam istraživanja. A podaci iz različitih kliničkih ispitivanja nisu obuhvatili većinu pacijenata. Morali smo da napravimo sveobuhvatnu bazu podataka koja će nam omogućiti da u potpunosti analiziramo efikasnost i bezbednost postupak.“

Da bi se rešio jaz u informacijama, Američki koledž za kardiologiju je razvio Nacionalni registar kardiovaskularnih podataka o procedurama ablacije atrijalne fibrilacije—najveću kolekciju podataka o ablaciji na svetu. Uključuje podatke koje su bolnice dostavile od 76.000 pacijenata u periodu od 2016. do 2020. Dr Kovei, sistemski šef za kardiovaskularne usluge u Main Line Health od 1999. do 2016. godine, služio je kao predsedavajući inauguracionog upravnog odbora registra, a kasnije i kombinovanog odbora za elektrofiziologiju.

Uspešno lečenje je postignuto kod 92,4% pacijenata, prema rezultatima iz prvih pet godina registra. Samo 2,5% pacijenata je iskusilo komplikacije bilo koje vrste, a manje od 1% je imalo velike komplikacije uključujući usporen rad srca i srčanu insuficijenciju.

AFib je najčešći oblik aritmije, koji pogađa 34 miliona ljudi širom sveta, uključujući više od 5 miliona u Sjedinjenim Državama. Pored moždanog udara, takođe je povezan sa demencijom, srčanom insuficijencijom i smanjenim kvalitetom života.