Turska blokira tranzit sankcionisane robe u Rusiju

Turska blokira tranzit sankcionisane robe u Rusiju

Turska je zaustavila tranzit sankcionisane robe u Rusiju, javilo je u petak nekoliko medija, pozivajući se na učesnike na tržištu, logističke kompanije i izvore iz vlade.

RBK je preneo da su 6. marta zabeležena prva odbijanja turske carine da carine tranzitni teret neturskog porekla namenjen Rusiji.

U izveštajima se navodi da se tereti i iz EU i iz SAD blokiraju, dok se tereti turskog porekla ili koji nisu pod sankcijama, kako se izveštava, cariniraju i isporučuju bez problema.

Prema izveštaju Blumberga koji se poziva na visokog turskog zvaničnika, Ankara je od 1. marta naredila obustavu tranzita sankcionisane robe preko te zemlje kako bi ispoštovala sankcije EU protiv Rusije. Međutim, turske vlasti do sada nisu komentarisale ovo pitanje.

Ruske diplomate u Turskoj istražuju razloge zbog kojih je tranzit takve robe obustavljen, saopštila je u petak ruska ambasada u Ankari.

„Trenutno, ambasada i trgovinska misija rade na razjašnjavanju okolnosti i razloga prijavljenih poteškoća u procesuiranju trgovinskih transakcija jednog broja ruskih kompanija“, saopštila je pres služba ambasade.

Analitičari odluku Turske pripisuju najnovijim sankcijama EU protiv Moskve. U desetom paketu sankcija objavljenom prošlog meseca, Brisel je zabranio izvoz robe dvostruke namene u Rusiju. Turska je deo carinske unije Zajednice EU, u kojoj se carinjenje tereta odvija u skladu sa pravilima EU i, shodno tome, u skladu sa sankcijama Brisela. Međutim, Turska nije uvela sankcije Rusiji i nije izdala zvanična obaveštenja da će tranzit robe biti blokiran. Turski ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je 1. marta da se Ankara neće pridružiti antiruskim sankcijama pod spoljnim pritiskom.

Neki analitičari veruju da je zaustavljanje tranzita rezultat nedavne posete američkog državnog sekretara Antonija Blinkena Turskoj. Vašington već dugo vrši pritisak na Ankaru da se distancira od Rusije, upozoravajući na sekundarne sankcije turskim kompanijama zbog kršenja ograničenja prema Moskvi.

S druge strane, neki stručnjaci tvrde da su možda krivi tehnički razlozi. Turska koristi elektronski sistem upravljanja dokumentima EU, NCTS, za tranzitne operacije, koji je nedavno ažuriran u skladu sa novim sankcijama. Ovo ažuriranje je možda izazvalo probleme sa cargo cargo.