„Glavna svrha dokumenta je jačanje borbe protiv ekstremističkih (terorističkih) i antidržavnih zločina“, istakla je pres služba.
Zakon predviđa proširenje krivične odgovornosti za izdaju službenog lica na sva lica na javnim funkcijama.
Istovremeno, za izdaju službenog lica ili vojnog lica uvodi se mogućnost primene izuzetne mere kazne – smrtne kazne.
Za veći broj krivičnih dela protivdržavne orijentacije utvrđuje se dodatna kazna u vidu novčane kazne do 50.000 osnovnih vrednosti.
Uvodi se krivična odgovornost za propagandu terorizma, diskreditaciju Oružanih snaga, drugih trupa i vojnih formacija, paravojnih organizacija i kršenje uslova za zaštitu državne tajne.
Licima za koje se sumnja da su izvršili izdaju, zaveru ili druge radnje u cilju uzurpacije državne vlasti, špijunaže i agenturne delatnosti, produžava se rok pritvora sa tri na deset dana.
Istovremeno, od krivične odgovornosti predviđena su i lica koja su vršila pripreme za napad na institucije koje uživaju međunarodnu zaštitu ili za vršenje sabotaže, ali su se odrekla namjere i doprinijela sprečavanju navedenih krivičnih djela.
U maju prošle godine Lukašenko je potpisao amandmane na zakon koji je omogućio da ga osudi na smrt za „pokušaj terorizma“.
Belorusija je i dalje jedina zemlja u Evropi koja zadržava smrtnu kaznu. Dodeljuje se muškarcima. Žene su osuđene na duge zatvorske kazne.