Češka sazvala sastanak zemalja EU o zakonima o emisiji izduvnih gasova iz automobila

Češka sazvala sastanak zemalja EU o zakonima o emisiji izduvnih gasova iz automobila

Češka Republika je pozvala ministre saobraćaja iz 11 zemalja Evropske unije da se sastanu u ponedeljak u Briselu kako bi razgovarali o politici smanjenja emisija, usred spora oko ključne politike bloka da se pređe na električna vozila.

Na sastanak su pozvane Nemačka, Italija, Francuska, Španija, Poljska, Mađarska, Slovačka, Portugal, Rumunija, Slovenija i Finska, rekao je zvaničnik EU za Rojters. Još nije potvrđeno koji će ministri prisustvovati.

Prvobitno je planirano da se na sastanku razgovara o predloženom zakonu EU za pooštravanje ograničenja za emisiju zagađivača štetnih po zdravlje kao što su azotni oksidi – politika poznata kao Euro 7. Češka Republika, neke druge zemlje i industrijske grupe rekle su da žele da ga promene , nazivajući to nerealnim i dovodeći u pitanje ekološke koristi koje bi zakon doneo.

Međutim, neki zvaničnici EU rekli su da sada očekuju da će se na sastanku razgovarati o stavovima zemalja o zakonu EU o okončanju prodaje novih automobila koji emituju CO2 2035. godine. Glavna politika bloka da ubrza prelazak Evrope na električna vozila stavljena je na čekanje nakon što je Nemačka u poslednjem trenutku izjavila protivljenje tome.

Češki ministar saobraćaja Martin Kupka rekao je prošle nedelje, nakon sastanka sa svojim nemačkim kolegom Volkerom Visingom u Berlinu, da ta zemlja želi izmene zabrane novih automobila koji emituju CO2 iz 2035. godine.

„Nećemo podržati ograničavanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem nakon 2035. godine, osim ako ne bude jasno i obavezujuće izuzeće za sintetička goriva“, naveo je Kupka na Tviteru.

Nemačko ministarstvo saobraćaja zatražilo je prošle nedelje uveravanja da će biti dozvoljena prodaja novih automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem nakon 2035. godine, ako se pokreću na goriva bez CO2.

Intervencija je iznenadila kreatore politike, pošto su Evropski parlament, Komisija i zemlje članice EU već prošle godine dogovorile zakon o CO2 u automobilima, nakon višemesečnih pregovora.

Politika je trebalo da stupi na snagu nakon konačnog glasanja ove nedelje, koje je otkazano nakon protivljenja Nemačke i još uvek nije odloženo.

Drugi protivnici zakona o CO2 u automobilima uključuju Italiju, Poljsku i nekolicinu drugih zemalja čiji su se redovi povećali otkako je najveća evropska ekonomija signalizirala svoje protivljenje, rekli su zvaničnici EU – povećavajući mogućnost dovoljne podrške da to blokira.