Povišen krvni pritisak i hipertenzija mogu izazvati rano oštećenje srca tokom adolescencije, koje se pogoršava u mlađoj odrasloj dobi, zaključuje se u radu objavljenom u Journal of Pediatrics. Studija je sprovedena u saradnji između Univerziteta u Bristolu u Velikoj Britaniji i Univerziteta istočne Finske.
Dobro je poznato da su kod odraslih povišen krvni pritisak i hipertenzija „bolesti tihih ubica“ koje dovode do oštećenja bubrega, srca, krvnih sudova i mozga, a potom i smrti. Godišnje, lečenje hipertenzije košta milijarde dolara zdravstvene zaštite širom sveta i povezano je sa rastućim zdravstvenim hitnim slučajevima kao što su srčani udar i moždani udar. Evropsko kardiološko društvo/Evropsko društvo za hipertenziju klasifikuje krvni pritisak 130/85 mmHg kao visok normalan i 140/90 mmHg kao hipertenziju. Dok Američki koledž za kardiologiju/Američko udruženje za srce klasifikuje krvni pritisak od 130/80 mmHg kao hipertenziju.
2020. godine, Radna grupa za preventivne usluge Sjedinjenih Država zaključila je „da su dokazi koji podržavaju skrining na visok krvni pritisak kod dece i adolescenata nedovoljni i da se ne može utvrditi ravnoteža koristi i štete“.
Međutim, prošle godine (2022) je objavljeno da je povećan sistolni krvni pritisak u detinjstvu povezan sa rizikom od prerane smrti sredinom četrdesetih. Bez obzira na to, najranije vreme otkrivanja potencijalnog oštećenja srca uzrokovanog visokim krvnim pritiskom u opštoj populaciji dece i adolescenata ostaje nepoznato. Pored toga, nejasno je da li visok krvni pritisak veći od 130/85 mmHg ima uzročnu ulogu u prevremenom oštećenju srca kod mlade populacije zbog nedostatka ponovljenih merenja ehokardiografijom.
Sadašnja studija je sprovedena među 1.856 adolescenata od kojih je 1.011 bilo ženskog pola. Adolescenti su na početku imali 17 godina i praćeni su sedam godina do mladosti u dobi od 24 godine. Povišeni krvni pritisak i hipertenzija, kao i dokazi oštećenja srca procenjeni su na početku i praćenju. Znaci oštećenja strukture srca su hipertrofija leve komore i visoka relativna debljina zida, dok su znaci oštećenja srčane funkcije dijastolna disfunkcija leve komore i povećan pritisak punjenja leve komore.
Tokom 7-godišnjeg perioda praćenja, prevalencija povišenog krvnog pritiska i hipertenzije i oštećenja srca među adolescentima se udvostručila. Uz opsežnu kontrolu masne mase, mišićne mase, glukoze, lipida, pušačkog statusa, vremena sedenja, fizičke aktivnosti i porodične istorije kardiovaskularnih bolesti, i korišćenjem presečnih tačaka kod odraslih za dijagnostikovanje oštećenja srca, primećeno je da visoki krvni pritisak i hipertenzija izazvalo prerano oštećenje srca i kod muškaraca i kod žena.
Važno je da su postojale specifične karakteristike povišenog krvnog pritiska i oštećenja srca u vezi sa hipertenzijom uočena kod svakog pola. Na primer, među muškarcima, visok sistolni krvni pritisak i hipertenzija su bili povezani sa približno 10-30% povećanim rizikom od oštećenja funkcije srca, ali nije bilo rizika od oštećenja strukture srca. Međutim, među ženama visok sistolni krvni pritisak i hipertenzija su bili povezani sa približno 60%-217% povećanim rizikom od oštećenja strukture srca i 35%-65% povećanim rizikom od oštećenja funkcije srca.
„Ovaj novi dokaz o štetnom uticaju visokog krvnog pritiska i primarne hipertenzije na srce mlade populacije je alarmantan. Kašnjenje u započinjanju skrininga krvnog pritiska u adolescenciji je neopravdano s obzirom na količinu oštećenja srca i potencijalno preranu smrt koja bi se mogla sprečiti.
„Zbog toga, stručnjaci za javno zdravlje, kreatori zdravstvene politike, zdravstveni novinari i blogeri, pedijatri i negovatelji se ohrabruju da značajno podignu svest o kritičnoj opasnosti visokog krvnog pritiska i hipertenzije koje predstavljaju za mlade ljude. Trebalo bi da se podstakne na promene u zakonodavstvu koje provode krv skrining pritiska kod adolescenata, jer to može značajno smanjiti hitne slučajeve povezane sa hipertenzijom u odraslom dobu“, kaže Endru Agbaje, lekar i klinički epidemiolog sa Univerziteta istočne Finske.