Američki regulatori za automobilsku bezbednost pokrenuli su istragu o Teslinom SUV-u Model I nakon što su dobili dve žalbe da se volani mogu otkačiti tokom vožnje.
Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputu kaže da istraga pokriva oko 120.000 vozila iz 2023. godine.
Agencija kaže da je u oba slučaja model I isporučen kupcima sa nedostajućim vijkom koji drži točak za stub upravljača. Trenje je držalo volane, ali su se razdvojili kada je došlo do sile dok su se terenci vozili.
Agencija navodi u dokumentima objavljenim na njenom sajtu u sredu da su se oba incidenta dogodila dok su terenci imali malu kilometražu.
Ostavljene su poruke u kojima se traži komentar od Tesle, koja je raspustila odeljenje za odnose sa medijima.
U jednoj žalbi podnetoj NHTSA-i, vlasnik je rekao da se vozio sa svojom porodicom na putu 1 u Vudbridžu u Nju Džersiju, kada je volan iznenada otpao 29. januara, pet dana nakon što je vozilo kupljeno. Vlasnik je napisao da iza njega nema automobila i da je uspeo da se vuče ka razdelniku. Povređenih nije bilo.
Žalba ima vezu do objave vlasnika na Tviteru koja je uključivala snimak odvojenog volana i slike belog Tesle koji se vuče.
Prvo je Teslin servisni centar dao vlasniku procenu troškova od 103,96 dolara za popravku problema. Servisni centar se izvinio u, kako izgleda, tekstualnim porukama objavljenim na Tviteru.
Kada je vlasnik napisao da je izgubio veru u Teslu i zatražio povraćaj novca, servisni centar je uklonio naplatu i napisao da Tesla nema politiku vraćanja, ali može da se obrati timu prodaje i isporuke.
Čovek je kasnije dobio mogućnost da zadrži automobil ili da ga zameni novim, navodi se u njegovoj objavi na Tviteru. On je objavio da je Tesla zamenio njegov automobil.
Odvojeni volani su retki u auto industriji, ali ne i bez presedana. U februaru, Nissan je povukao oko 1.000 električnih vozila Ariia jer su točkovi mogli da se otkače sa stuba upravljača zbog labavog zavrtnja.
Ipak, najnovija istraga NHTSA doprinosi dugom nizu problema koje Tesla ima sa američkom agencijom za bezbednost na putevima. U protekle tri godine otvorio je istrage o udaru Teslinog sistema za pomoć vozaču „Autopilot“ u parkirana vozila hitne pomoći i problema sa suspenzijama. Najmanje 14 Tesli naletelo je na vozila hitne pomoći dok su koristili sistem autopilota.
Agencija takođe istražuje pritužbe da Tesla može naglo kočiti bez razloga.
U februaru, NHTSA je izvršio pritisak na Teslu da povuče skoro 363.000 vozila sa softverom „Full Self-Driving“, jer sistem može da prekrši saobraćajne zakone. Sistem, koji ne može sam da vozi, na javnim putevima testira čak 400.000 vlasnika Tesle. Međutim, NHTSA je u dokumentima rekla da može da preduzima nebezbedne radnje kao što je putovanje pravo kroz raskrsnicu dok je u traci samo za skretanje, prolazak kroz žuti semafor bez odgovarajućeg opreza ili nereagovanje na promene postavljenih ograničenja brzine.
Američko ministarstvo pravde je takođe zatražilo od Tesle dokumente o „potpunoj samovožnji“ i autopilotu.
NHTSA je poslala istražitelje na 35 Teslinih nesreća u kojima se sumnja da su korišćeni automatizovani sistemi. Devetnaest ljudi je poginulo u tim nesrećama, uključujući dva motociklista.
Od januara 2022. Tesla je izdao 20 opoziva, uključujući nekoliko koje je zahtevala NHTSA. Opoziv uključuje i jedan iz januara prošle godine za vozila sa potpunom samovožnjom koja su programirana da pokreću znakove za zaustavljanje pri malim brzinama.