Nvidia Corp, Advanced Micro Devices Inc i druge tehnološke kompanije pokušavaju da procene da li moraju da zaustave prodaju jedinicama kineske Inspur Group Ltd nakon njenog dodavanja na crnu listu prošle nedelje.
Sjedinjene Države su prošle nedelje dodale Inspur na svoju trgovinsku crnu listu zbog navodne kupovine artikala američkog porekla u znak podrške naporima kineske vojne modernizacije. Listing znači da kompanije ne mogu da prodaju Inspur artikle kao što su poluprovodnici, koji su napravljeni pomoću američkih alata, osim ako se ne prijave i dobiju licence, koje će verovatno biti odbijene.
Portparol američkog Ministarstva trgovine rekao je Rojtersu u utorak da „pregleda unos u listu entiteta Inspur Group Co Ltd i da će ga ažurirati po potrebi“, pozivajući se na zvanični naziv crne liste za izvoz.
Rukovodioci AMD-a i Nvidia-e su ispitivani o poslovima sa Inspur Group Co Ltd. na konferenciji za investitore u ponedeljak. AMD je rekao da traži pojašnjenje pravila.
Iako nije ime za domaćinstvo, Inspurova filijala na kineskoj berzi ostvarila je prodaju od skoro 10 milijardi dolara u 2021. godini, a Inspur grupa je treći po veličini svetski dobavljač servera koji se koriste u centrima podataka koji pokreću računarstvo u oblaku, prema podacima IDC kompanije za istraživanje tržišta. treći kvartal 2022. godine, najnoviji dostupni.
Međutim, insajderi iz industrije čipova i njihovi savetnici kažu da kompanije pokušavaju da procene da li moraju da zaustave snabdevanje Inspurovim podružnicama, uključujući Inspur Electronics Information Industri Co, koja ne podleže automatski ograničenjima.
Američki regulatori mogli bi da posmatraju nelicencirane pošiljke toj podružnici kao kršenje prošlonedeljnog listinga ako postoji rizik da roba ode sa filijale koja nije na berzi do matičnog preduzeća na listi. Inspur Electronics Information Industri Co ima istu korporativnu adresu kao matična kompanija koja se nalazi na crnoj listi.
„Pošiljke povezanim licima predstavljaju ‘crvenu zastavu’ zbog rizika od preusmeravanja“, rekao je portparol Ministarstva trgovine u saopštenju.
Inspur nije vratio zahtev za komentar. Prošle nedelje, zvaničnik kineske ambasade u Vašingtonu rekao je Rojtersu da se Kina „čvrsto protivi“ stavljanju Inspura i 27 drugih kompanija na trgovinsku crnu listu.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova prošle nedelje je takođe rekao da SAD „još jednom obaraju kineske kompanije pod lažnim izgovorima nepoštenim sredstvima“.
Dan Fisher-Ovens, advokat za izvozno pravo u Berliner Corcoran & Rove koji radi sa kompanijama za proizvodnju čipova, rekao je da su mnogi njegovi klijenti pauzirali isporuke Inspurovim podružnicama kako bi procenili situaciju.
Na konferenciji za investitore u San Francisku u ponedeljak, glavni finansijski direktor Nvidije Colette Kress rekla je da će kompanija „veoma pažljivo pratiti kontrolu izvoza“, ali nije komentarisala da li je Nvidia prestala da isporučuje Inspur podružnice.
„Verovatno ćemo sarađivati sa drugim partnerima“, rekao je Kres. Portparol Nvidije je odbio da komentariše osim njenih komentara.
Portparol AMD-a nije vratio zahtev za dodatni komentar na primedbe glavnog tehnološkog direktora AMD-a Marka Papermastera na istoj konferenciji.
Inspurova lista je još restriktivnija od mnogih drugih kompanija na „listi entiteta“ američkog Ministarstva trgovine i može se uporediti sa ograničenjima postavljenim na kinesku telekomunikacionu kompaniju Huavei Technologies na crnoj listi, rekla je jedna osoba upoznata s tim.
Kao i kod Huaveja, lista ograničava isporuku proizvoda Inspuru čak i ako su napravljeni u stranoj zemlji, ali uz američku tehnologiju. Ti proizvodi takođe ne mogu da idu u Inspurove podružnice ako se matična kompanija sa crne liste smatra stranom u transakciji, prema širokoj definiciji tog pojma, rekla je osoba.