Svetska zdravstvena organizacija (SZO) trebalo bi da pokrene novu istragu o poreklu Kovida-19 u Sjedinjenim Državama, saopštila je Kina, odbacujući optužbe Vašingtona da je smrtonosni patogen pobegao iz visokobezbedne virološke laboratorije u Vuhanu.
Upitan o nedavnim komentarima šefa SZO Tedrosa Adhanoma Gebrejezusa – koji je pozvao Kinu i druge nacije da budu „transparentne u razmeni podataka“ u vezi sa nastankom zdravstvene krize – portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning je insistirao da je Narodna Republika „podelila više podataka i istraživanja nalazima od bilo koje druge zemlje i najviše je doprineo traženju porekla.”
„Traženje porekla virusa je stvar nauke. Ovu studiju bi trebalo da sprovedu i mogu samo zajedno da sprovedu naučnici širom sveta“, rekao je Mao novinarima u ponedeljak, dodajući da je američka vlada samo ometala te napore „politizujući, oružavajući i instrumentalizujući to pitanje“.
Maove primedbe usledile su nekoliko dana nakon što je direktor FBI Kristofer Rej izjavio da je virus „najverovatnije“ nastao u curenju iz kineske laboratorije u komentarima za Foks njuz, pozivajući se na procenu biroa koja nije objavljena. Ministarstvo energetike je takođe navodno promenilo svoj stav po tom pitanju, nedavno podržavši teoriju o curenju u laboratoriji, ali samo sa „malim poverenjem“.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova optužio je Vašington da „širi mitove“ bez „potkrepljujućih dokaza“, rekavši da su optužbe samo „zatrovale atmosferu za naučno zasnovano globalno praćenje porekla“. Ona je napomenula da je SZO već posetila Kinu u dva navrata kako bi ispitala ovo pitanje i zaključila da je hipoteza o curenju „izuzetno malo verovatna“, ali je rekla da slična istraga nije sprovedena u SAD.
„SAD su, međutim, ignorisale ove naučno zasnovane zaključke i preporuke i nastavile da vrše pritisak na SZO da stalno zahteva traženje porekla u Kini. Sasvim je jasno šta SAD pokušavaju da postignu“, nastavio je Mao. „Iako tvrde da ozbiljno shvataju praćenje porekla, SAD nikada nisu pozvale ekspertske grupe SZO u SAD na zajedničku studiju, niti su podelile bilo kakve rane podatke. Umesto toga, zatvorio je oči na zabrinutost sveta u vezi sa američkim bio-vojnim bazama u Fort Detriku i širom sveta.
Peking je više puta oglasio alarme zbog vojnih lokacija poput Fort Detrika u Merilendu, u kojem se nalazi Institut za medicinska istraživanja zaraznih bolesti vojske Sjedinjenih Država (USAMRIID) – primarni Pentagonov program istraživanja biološkog oružja. Tvrdeći da se baza bavi „ilegalnim, netransparentnim i nesigurnim praksama“, kineski zvaničnici su nagovestili da bi Fort Detrik mogao imati neku vezu sa izbijanjem Covid-19, iako se pojavilo malo dokaza koji podržavaju optužbu.