„Dobra autoantitela“ mogu pomoći protiv dugog COVID-a

„Dobra autoantitela“ mogu pomoći protiv dugog COVID-a

Ponekad u laboratoriji postoje neočekivani rezultati. „Ranije je primećeno da su autoantitela česta kod teških pacijenata sa COVID-om, onih koji završe na intenzivnoj nezi“, kaže Jonathan Muri, postdoktorski saradnik na Institutu za istraživanje u biomedicini (IRB, povezan sa Universita della Svizzera italiana) i dr. -autor studije. „Umesto toga, u ovom slučaju smo otkrili suprotno.“

Dotična autoantitela neutrališu hemokine, molekule koji usmeravaju trgovinu imunim ćelijama. „Hemokini su pomalo kao semafori: oni govore našim imunim ćelijama kada i gde da idu u slučaju infekcije kako bi mogli da se bore protiv nje“, dodaje Valentina Čekinato, takođe iz IRB-a i koautorka studije. „U prisustvu autoantitela, semafori se blokiraju i smanjuje se priliv ćelija koje čine upalu hroničnom. Ukratko, pomaže da se isključi inflamatorni odgovor.

U početku neverujući, istraživači su takođe analizirali krv pacijenata koji su se oporavljali od COVID-19 iz dve druge bolnice, sa istim rezultatom. Ali kako blokiranje imunološkog odgovora pomaže kod COVID-a? „Imuni sistem je u nekim slučajevima mač sa dve oštrice“, kaže Mariagrazia Uguccioni, kodirektor studije, „važno je da se odmah aktivira da bi se neutralisao koronavirus, ali se mora i isključiti u pravo vreme , inače može naneti štetu.“

U stvari, ono što obično dovodi pacijente u bolnicu je prekomerna upala izazvana infekcijom. Dakle, autoantitela protiv hemokina mogu imati povoljan antiinflamatorni efekat. „Ima još mnogo posla koji treba da se uradi“, dodaje Davide Robbiani, kodirektor studije i direktor IRB-a, „za sada možemo reći da je prisustvo ovih ’dobrih autoantitela‘ povezano sa blažim tokom i manji rizik da će simptomi trajati duže vreme“, kao što je primećeno kod mnogih pacijenata koji, nažalost, još uvek pate nedeljama ili čak mesecima nakon COVID-19.