Kolumbija planira da „premesti“ oko 70 svojih takozvanih „kokainskih nilskih konja“ u inostranstvo, saopštio je u četvrtak guverner severozapadnog departmana Antiokije Anibal Gavirija. Životinje, verovatno najbizarnije nasleđe ozloglašenog narkobosa Pabla Eskobara, biće poslate u Indiju i Meksiko.
Procenjuje se da trenutno Kolumbija ima populaciju od 130 do 160 nilskih konja, rekao je Gavirija lokalnom Blu radiju. Očekuje se da će oko 70 životinja, mešavina mužjaka i ženki, biti preseljeno u Meksiko i Indiju u prvoj polovini ove godine, a ova druga zemlja će primiti 60 nilskih konja, rekao je guverner.
Nilski konji će biti prebačeni u njihov novi dom avionom, stavljeni u posebno napravljene „sanduke“, dodao je Gaviria. Predstojeću operaciju prvenstveno je platio Nju Delhi, otkrio je on, napominjući da nove zemlje domaćini „imaju kapacitet da ih prime, da ih pravilno smesti i da kontrolišu njihovu reprodukciju“.
Što se tiče same Kolumbije, transfer bi drastično smanjio trenutnu populaciju nilskih konja, olakšavajući vladi, koja se dugo bori sa ovim pitanjem, da kontroliše preostale životinje. Vlasti nastoje da uspostave utočište za nilske konje u zemlji, prema Gavirijinim rečima, kako bi mogli bezbedno da „čuvaju životinje, kontrolišu njihovu reprodukciju i rizike po stanovništvo“.
Kolumbijski problem nilskog konja potiče iz 1980-ih, kada je Eskobar prokrijumčario četiri životinje, jednog mužjaka i tri ženke, za privatni zoološki vrt na svom ranču Hacienda Napoles, prepun egzotičnih – i ilegalnih – vrsta. Nakon što je narko-kralj ubijen u sukobu sa policijom 1993. godine, sve životinje, osim nilskih konja, vlasti su premestile, jer su veliki sisari smatrani previše glomaznim i teškim za transport.
Ostavljeni sami, „kokainski nilski konji“ su uspevali u vlažnoj i toploj klimi u zemlji, a njihova populacija je eksplodirala i širila se daleko izvan nekadašnjeg ranča Eskobara. Životinje su postale popularno poznate kao „kokainski nilski konji“, što je ubrzo postalo opasnost za životnu sredinu i smrtonosna pretnja za lokalno stanovništvo, kao i učinivši Kolumbiju jedinom zemljom van Afrike koja ima čopor divljeg nilskog konja.
Prema studiji objavljenoj 2021. godine, broj nilskih konja mogao bi da poraste na oko 1.500 primeraka ako se ne proveri. Istovremeno, ekolozi su upozorili na premeštanje nilskih konja u Afriku, jer bi taj potez verovatno doneo više štete nego koristi, kako za same nilske konje, tako i za lokalne afričke životinje, potencijalno izložene stranim bolestima.