Bajdenova administracija je blizu pooštravanja pravila o nekim inostranim investicijama američkih kompanija u pokušaju da ograniči sposobnost Kine da nabavi tehnologije koje bi mogle da poboljšaju njenu vojnu moć, rekao je američki zvaničnik upoznat sa razmatranjima.
Izvršna naredba predsednika Džoa Bajdena koja će uskoro biti izdata ograničiće američka ulaganja u napredne tehnologije koje imaju aplikacije za nacionalnu bezbednost — kao što su vojne sposobnosti sledeće generacije koje bi mogle pomoći Kini da poboljša brzinu i tačnost donošenja vojnih odluka, navodi se u saopštenju. zvaničnika, koji nije bio ovlašćen da komentariše i govorio je pod uslovom anonimnosti.
Očekivana akcija je najnoviji pokušaj Bele kuće da cilja kineski vojni i tehnološki sektor u vreme sve težih odnosa između dve najveće svetske ekonomije.
U oktobru je Bajdenova administracija uvela kontrolu izvoza kako bi ograničila mogućnost Kine da pristupi naprednim čipovima, za koje kaže da se mogu koristiti za pravljenje oružja, kršenje ljudskih prava i poboljšanje brzine i tačnosti njene vojne logistike.
Komplikovani odnosi su postali dodatno zategnuti poslednjih nedelja nakon što su SAD prošlog meseca oborile kineski špijunski balon koji je prošao zemlju. Bajdenova administracija je takođe objavila nalaze američke obaveštajne službe koji izazivaju zabrinutost da Peking teži da obezbedi Rusiji oružje za njen tekući rat protiv Ukrajine.
Tenzije su bile vidljive kada su vrhunske diplomate Grupe 20 industrijalizovanih zemalja i zemalja u razvoju okončale sporni sastanak u Nju Delhiju u četvrtak bez konsenzusa o ukrajinskom ratu i zabrinutosti zbog širenja globalnog uticaja Kine koji dominiraju većim delom pregovora.
U međuvremenu, Kina je prošle nedelje kritikovala Komunističku partiju Kine nakon što je održala prvo saslušanje o suprotstavljanju uticaju Pekinga. Portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning zahtevao je od njenih članova da „odbace svoju ideološku pristrasnost i hladnoratovski mentalitet nulte sume“.
Zvaničnici administracije su se konsultovali sa saveznicima dok su radili na formulisanju novih propisa o američkim investicijama, kaže zvaničnik.
Vol strit džornal je u subotu prvi objavio da su ministarstva finansija i trgovine poslanicima u petak dostavili izveštaje sa detaljima o planovima za novi regulatorni sistem koji će se baviti američkim prekomorskim ulaganjima u napredne tehnologije. Agencije su saopštile da očekuju da će tražiti dodatni novac za program investicionog skrininga u budžetu Bele kuće, koji bi trebalo da bude objavljen 9. marta, navodi Žurnal.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće odbio je da komentariše izveštaje Trezora i trgovine, ali je primetio da su zvaničnici administracije obaveštavali Kongres o njegovom napretku u kreiranju pristupa stranim investicijama.
Očekivana akcija će se sigurno suočiti sa odbijanjem američkih firmi. Zvaničnici administracije su pokušali da signaliziraju poslovnoj zajednici da čak i dok žele da ispitaju pravila o američkim investicijama u Kini, vode računa da ne preteruju.
„Jedna od najvažnijih stvari koje možemo da uradimo, iz moje perspektive, jeste da obezbedimo da povučemo jasne linije između onoga što je konkurencija i šta je nacionalna bezbednost, jer, u suštini, moje mišljenje je da Sjedinjene Države rade dobro kada se takmičimo. u jednakim uslovima sa bilo kojom zemljom na svetu“, rekao je zamenik ministra finansija Voli Adejemo na nedavnom događaju Saveta za spoljne odnose. „Ali takođe želimo da u uskim prostorima gde vidimo rizik za nacionalnu bezbednost, možemo da koristimo alate koji su nam na raspolaganju da zaštitimo nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Američkih Država.
Dvostranačka grupa zakonodavaca je prošle godine pozvala Bajdena da uspostavi stroži sistem skrininga za ulaganja u strane protivnike, pri čemu je Kina na prvom mestu.