Na osnovu nove studije, sekvestracija ugljenika potisnutih smrče oporavila se tokom sledeće sezone rasta nakon selekcijske berbe. Ovo je odlična vest iz perspektive klimatskih promena. Preduslovi za bavljenje kontinuiranim pokrovnim šumarstvom u plodnim dreniranim tresetnim šumama su dobri i sa stanovišta rasta drveća, budući da je period rasta sporog prečnika stabla, sc. „efekat oslobađanja“ pokazao se relativno kratkim.
Šumarstvo sa kontinuiranim pokrivačem je predloženo kao alternativa gazdovanju šumama zasnovanom na ravnomernoj rotaciji u isušenim tresetnim šumama. Na osnovu prethodnih istraživanja, izbegavanje održavanja mreže rovova, ublažavanje kvaliteta vode i uticaja na klimu, kao i bolja finansijska isplativost, smatraju se prednostima kontinuiranog pokrivanja šuma u tresetnim šumama u kojima dominira smrča.
S druge strane, kontinuirano pokrivanje šumarstva je dovedeno u pitanje u pogledu rasta drveća, posebno jer nakon selekcione sječe stabla smrče oslobođena potisnutog položaja u odnosu na dominantna stabla imaju tendenciju da rastu sporije nekoliko godina, usporavajući njihov rast čak iu inače pogodno okruženje za rast.
„Sprovedene analize izotopa pokazuju da se sekvestracija ugljen-dioksida potisnutih stabala ubrzala odmah tokom sledeće sezone rasta nakon selekcione berbe, čak i ako se rast prečnika stabljike oporavlja sporije“, kaže profesor Aleksi Lehtonen sa Instituta za prirodne resurse Finske (Luke).
Kao posledica selekcione berbe, rastni prostor potisnutih omorika se znatno povećao, iako je to variralo između pojedinačnih stabala. Na osnovu studije, promena u fotosintezi drveća odražavala je izmenjene svetlosne uslove.
Rezultati su naveli istraživače da utvrde da je povećana sekvestracija ugljenika u potisnutim stablima bila usmerena na drugo mesto osim stabljike tokom godina nakon selekcione berbe, najverovatnije na jačanje korenovog sistema drveta.
Period sporog rasta potisnutih stabala trajao je manje od pet godina. Tokom pet godina nakon selekcione berbe, relativna promena rasta prečnika stabla potisnutih stabala bila je veća nego kod dominantnih stabala, kada se uporedi period koji je prethodio seči sa periodom koji sledi.
U studiji je meren rast stabla u prečniku stabala i kod potisnutih stabala i kod dominantnih stabala pre i posle selekcione berbe. Pored toga, odnos stabilnih izotopa (13 C/12 C) je meren iz prstenova drveća, kako u oblasti za selekcionu žetvu, tako iu neubranoj kontrolnoj oblasti. Ovaj odnos izotopa omogućava pregled odnosa između stope fotosinteze drveća i stomatalne provodljivosti, odnosno brzine fotosinteze drveća u poređenju sa upotrebom vode. Studija je sprovedena u Lettosuo u Tammeli.