Vojni avion koji se naplaćuje kao najnoviji i najveći američki borbeni avion, F-35, povučen je širom sveta kako bi rešio problem sa motorom koji je doveo do prizemljenja nekih aviona i zaustavljanja novih isporuka.
Zajednička programska kancelarija Pentagona F-35 (JPO) naredila je popravku ranije ove nedelje, pozivajući da se svi mlaznjaci naknadno ugrade u roku od 90 dana. Naredba se odnosi na svih skoro 900 F-35 koje je odbrambeni izvođač Lockheed Martin isporučio širom sveta, uključujući i one koji su prizemljeni nakon pada 15. decembra u bazi Fort Vorta u vojnoj avio-stanici Združene rezerve u Teksasu.
Istraga je otkrila da su vibracije motora dovele do sudara, u kojem je lebdeći F-35 koji je sletao vertikalno iznenada odskočio nagore pre nego što je zalegao napred i proklizao na nosu i desnom krilu. Taj incident je uključivao varijantu borbenog aviona F-35B Lightning II, koji koristi američki marinski korpus.
Lokid je odgovorio obustavljanjem prijemnih letova za nove F-35, koji su potrebni pre nego što se avion može isporučiti kupcima. Pentagon i proizvođač pogonskog sistema za F-35, Pratt & Vhitnei, zaustavili su isporuke motora kasnije u decembru.
Istražitelji su navodno pratili problem do vibracija motora, za koje je JPO rekao da se retko dešavaju i da se smatralo da je problem u nedavno napravljenim F-35. Izvršni direktor kompanije Pratt & Vhitnei rekao je novinarima ranije ove nedelje da su inženjeri razvili „trenutno rešenje“ za problem i da će „neki mlaznjaci“ morati da budu naknadno opremljeni, izvestio je Breaking Defense.
Međutim, naredba JPO se odnosi na sve F-35, uključujući i one koji se isporučuju stranim vojskama. SAD su prodale F-35 zemljama kao što su Izrael, Japan i Velika Britanija.
Neki američki zakonodavci procenjuju da će izdržavanje nacionalne flote F-35 koštati 1,3 biliona dolara, delom zbog loše pouzdanosti. Prema jednoj proceni, samo 30% mlaznjaka u proseku je sposobno da izvrši sve zadatke koji su im dodeljeni u bilo kom trenutku. Američki predstavnik Adam Smit, demokrata najvišeg ranga u Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma, nazvao je program F-35 „problemom“.
F-35 nije usamljen u svojim nevoljama. Samo četiri od 49 tipova američkih vojnih aviona bila su dovoljno pouzdana da ispune svoje „ciljeve sposobne za misiju“ u većini godina između 2011. i 2021. godine, prema vladinom izveštaju objavljenom u novembru.