Rusija je objavila da su saboteri iz Ukrajine prešli na njenu teritoriju i napali pogranična sela, racija koja je podstakla strah od eskalacije rata koji se odvlači već drugu godinu.
Dan nakon navodnog napada u četvrtak, detalji o tome šta se dogodilo i dalje su oskudni, a oprečne teorije o mogućim počiniocima i njihovim ciljevima i dalje se kovitlaju.
Ukrajinski zvaničnici su negirali umešanost, a predsednički pomoćnik je to opisao kao napad pod lažnom zastavom koji je Kremlj koristio da opravda rat u Ukrajini.
Opskurna grupa ruskih nacionalista koji su sebe opisali kao deo ukrajinske vojske preuzela je odgovornost za napad, ali njihov status i ciljevi ostaju nejasni.
Ruske vlasti su izvestile o napadu na sela Ljubečane i Sučanj u Brjanskoj oblasti u četvrtak rano ujutru, rekavši da se nekoliko desetina sabotera infiltriralo iz Ukrajine, ubilo dva civila i postavilo eksploziv.
Ruski predsednik Vladimir Putin otkazao je zakazani odlazak na događaj na jugu Rusije zbog, kako je opisao, „terorističkog napada“ namerno usmerenog na civile.
Nekoliko sati kasnije, ruske vlasti su saopštile da su uljezi potisnuti nazad u Ukrajinu i gađani artiljerijskom vatrom.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak opisao je ruske tvrdnje kao „klasičnu namernu provokaciju“, rekavši da Rusija „želi da uplaši svoj narod kako bi opravdala napad na drugu zemlju i rastuće siromaštvo posle godine rata“. Ali Podoljak je takođe naveo da bi napad mogao biti delo ruskih gerilaca koji su se pobunili protiv Kremlja.
„Partizanski pokret u Ruskoj Federaciji postaje sve jači i agresivniji“, rekao je on.
Predstavnik ukrajinske vojne obaveštajne službe, Andrii Cherniak, na sličan način je negirao umešanost Ukrajine, istovremeno navodeći da se Rusija suočava sa ustankom među svojim nezadovoljnim narodom.
„Ovo su uradili Rusi, Ukrajina nema nikakve veze s tim“, rekao je on.
Černjak je napomenuo da je grupa koja sebe naziva Ruski dobrovoljački korpus preuzela odgovornost za napad.
Ruski dobrovoljački korpus objavio je snimak na kojem njegovi pripadnici stoje ispred pošte u jednom od sela i pozivaju Ruse da se pobune protiv Putina.
Grupa je sebe opisala kao „dobrovoljačku formaciju“ ukrajinskih oružanih snaga. Malo se zna o grupi, broju njenih članova i njenim vezama, ako ih ima, sa ukrajinskom vojskom.
Ruski blogeri su identifikovali neke od muškaraca koji su se pojavili na video snimku snimljenom u selu Ljubečane kao bivše članove ruskih radikalnih nacionalističkih grupa koji su se preselili u Ukrajinu pre nekoliko godina.
Ukrajinski novinski portal Nev voice-NV citirao je Ilju Bogdanova, koji se predstavio kao pripadnik Korpusa, potvrđujući da su njegove kolege koje su prešle u oblast Brjanska služe u ukrajinskoj vojsci.
Ukrajinski vojni analitičar Oleh Ždanov rekao je da bi tvrdnja Korpusa mogla biti ukrajinski propagandni napor koji ima za cilj da osramoti Rusiju.
„Sasvim je moguće ako naši propagandisti veruju da bi bilo efikasnije da to prikažu kao herojski podvig i pretvaraju se da ih postoji čitav korpus“, rekao je on za AP.
Ždanov je primetio da bi, uprkos svom blistavom imenu, grupa mogla da uključi samo šačicu Rusa koji su potpisali ugovor da se bore zajedno sa ukrajinskom vojskom.
Bezbednosni analitičari kažu da je teško brzo otkriti ko stoji iza napada.
Mark Cancian, viši savetnik za program međunarodne bezbednosti u Centru za strateške i međunarodne studije, tvrdi da je Ukrajina mogla da pokrene napad kako bi primorala Rusiju da povuče neke od svojih snaga sa prve linije fronta kako bi pooštrila granicu.
„Kada bih morao da se kladim, rekao bih da je to prava stvar“, rekao je Cancian. „Mogu da vidim zašto bi Ukrajina to mogla da uradi. Većina granica trenutno nije sporna, tako da Ukrajina možda želi da primora Rusiju da više čuva svoje granice, možda da povuče neke snage iz Donbasa.
Eleonora Tafuro, ekspert za Rusiju u istraživačkom centru ISPI u Milanu, rekla je da je moguće da je napad izveo Ruski dobrovoljački korpus kako bi podstakao osećaj nesigurnosti kod lokalnog stanovništva.
„Oblast je veoma izložena borbama“, rekla je ona. „To bi mogla biti poruka: „Ranjivi ste. Izloženi ste.’”
Bred Bouman, viši direktor Centra za vojnu i političku moć pri Fondaciji za odbranu demokratija, upozorio je da se ne žuri sa zaključcima, napominjući da bi Kremlj mogao biti zainteresovan za okupljanje javnosti kako se rat odugovlači.
„Napori Kremlja u informativnom ratu imaju za cilj da obmanu Ruse kako bi oni poverovali da je Rusija pod ozbiljnom pretnjom i da će biti spremna da se bori i umre u ilegalnom agresorskom ratu“, rekao je on.
A Vilijam Kortni, koji je služio kao ambasador u Kazahstanu i Gruziji, a sada je viši saradnik u RAND Corp., neprofitnom istraživačkom institutu, tvrdio je da bi navodni napad mogao biti operacija lažne zastave.
„Ima projektovani kvalitet koji je urađen da bi Ukrajina izgledala kao teroristička država“, rekla je Kortni.
Navodni napad je bio sramota za Putina, koji je rekao zvaničnicima da pooštre zaštitu duge i porozne granice sa Ukrajinom ranije ove nedelje.
To je izazvalo bijes među ruskim jastrebovima, koji su oštro kritikovali Kremlj jer nije zaštitio granicu i pokrenuo brzu i snažnu odmazdu.
Jevgenij Prigožin, prevarant milioner koji je vlasnik vojne kompanije Vagner grupa, ismevao je vlasti jer su dokono posmatrale prelazak druge ruske crvene linije. A Ramzan Kadirov, regionalni lider Čečenije, izazvao je Kremlj da poveća prednost uvođenjem vanrednog stanja.
Jastrebovi komentatori i vojni blogeri ismevali su neodlučnost Kremlja, pozivajući na udare na ukrajinsku predsedničku kancelariju i na raspoređivanje ubica na mete najviših ukrajinskih zvaničnika.
Ostaje nejasno da li bi Putin mogao da iskoristi incident da udvostruči.
U svojoj početnoj izjavi, ruski lider je navodni napad naveo kao dokaz da je Rusija uradila pravu stvar invazijom na Ukrajinu, ali nije signalizirao nameru da promeni status operacije ili pojača napade.
Putin je u petak imao video poziv sa članovima svog Saveta bezbednosti, rekavši u uvodnoj reči da će se fokusirati na pooštravanje zaštite od terorističkih napada, ali nije izneo detalje.