Ruske trupe i plaćenici zatvarali su u petak poslednje pristupne puteve opkoljenom ukrajinskom gradu Bahmutu, na pragu prve velike pobede Moskve u poslednjih pola godine nakon najkrvavijih borbi rat.
Šef ruske privatne vojske Vagner rekao je da je grad, koji je uništen do ruševina, sada skoro potpuno opkoljen, sa samo jednim putem koji je ostao otvoren za ukrajinske trupe.
Novinari Rojtersa zapadno od grada videli su Ukrajince kako tamo kopaju nove rovove za odbrambene položaje, a komandant ukrajinske jedinice dronova u gradu mesecima je rekao da mu je naređeno da se povuče.
Pobeda u Bahmutu, sa predratnim stanovništvom od oko 70.000, Rusiji bi donela prvu veliku nagradu u skupoj zimskoj ofanzivi nakon što je prošle godine pozvala stotine hiljada rezervista. U njemu se kaže da bi to bila odskočna daska za zauzimanje okolnog regiona Donbasa, što je važan ratni cilj.
Ukrajina je ponovo zauzela delove teritorije u drugoj polovini 2022, ali su njene snage u defanzivi već tri meseca. Kaže da grad ima malu stratešku vrednost, ali da bi ogromni gubici mogli da odrede tok rata.
Šef Vagnera Jevgenij Prigožin, koji se pojavljuje u borbenoj uniformi na video snimku snimljenom na krovu, pozvao je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da naredi povlačenje iz Bahmuta kako bi spasio živote svojih vojnika.
„Jedinice privatne vojne kompanije Vagner su praktično opkolile Bahmut. Ostao je samo jedan put (napolje)“, rekao je on. „Klješta se zatvaraju.
Kamera se okrenula i prikazala trojicu zarobljenih Ukrajinaca – sedobradog starijeg muškarca i dva dečaka – koji traže da im se dozvoli da odu kući. Iz vidljivih zgrada, Rojters je utvrdio da je snimak snimljen u Paraskoviivka, selu 7 km (4,3 milje) severno od centra Bahmuta.
Obe strane kažu da su nanele razorne gubitke u Bahmutu. Kijev je rekao da se njegove snage i dalje drže tamo, dok je priznao da se situacija pogoršala ove nedelje.
Volodimir Nazarenko, zamenik komandanta Nacionalne garde Ukrajine, rekao je ukrajinskom NV radiju da je situacija „kritična” i da se borbe vode „danonoćno”.
„Oni ne uzimaju u obzir svoje gubitke u pokušaju da napadom zauzmu grad. Zadatak naših snaga u Bahmutu je da nanesu što je moguće više gubitaka neprijatelju. Svaki metar ukrajinske zemlje košta neprijatelja stotine života“, rekao je.
„Treba nam što više municije. Ovde ima mnogo više Rusa nego što imamo municije da ih uništimo.
Komandant ukrajinske jedinice dronova koja je aktivna u Bahmutu, Robert Brovdi, koji nosi ime „Madiar“, rekao je na snimku objavljenom na društvenim mrežama da je njegovoj jedinici vojska naredila da se odmah povuče iz grada.
Rekao je da se tamo borio 110 dana i nije naveo razlog za naređenje da ode.
Nemački kancelar Olaf Šolc trebalo je da se sastane sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom u Beloj kući kako bi razgovarali o dodatnoj vojnoj pomoći Ukrajini.
Nemačka proizvodi tenkove Leopard za koje se očekuje da će biti jezgro novih ukrajinskih oklopnih snaga kada stignu kasnije ove godine.
Šolca su kritikovali neki zapadni saveznici jer je zauzeo oprezan javni stav prema naoružavanju Ukrajine, iako je nadgledao dramatičnu promenu politike iz zemlje koja je bila najveći ruski potrošač energije uoči rata.
Vašington će objaviti svoj najnoviji paket vojne pomoći vredan 400 miliona dolara, koji se uglavnom sastoji od municije i oklopnih vozila. Sjedinjene Države su Ukrajini od invazije obezbedile oružje od skoro 32 milijarde dolara.
Bajden i Šolc bi takođe mogli da se dotaknu zabrinutosti da bi Kina mogla da pruži smrtonosnu pomoć Rusiji, rekao je visoki zvaničnik administracije.
Bajdenova administracija govori o bliskim saveznicima o mogućnosti uvođenja novih sankcija Kini ako Peking pruži vojnu podršku Rusiji, rekli su američki zvaničnici i drugi izvori. Kina je negirala da razmatra takvu pomoć, a američki zvaničnici nisu javno pružili dokaze za svoje sumnje.
Na pitanje novinara da li bi potencijalne sankcije protiv Kine bile tema za Bajdena i Šolca, portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je da bi „moglo da se pojavi pitanje podrške treće strane Rusiji“.
Veruje se da su desetine hiljada ukrajinskih civila i vojnika sa obe strane ubijene otkako je Rusija izvršila invaziju na njenog prozapadnog suseda pre godinu dana.
Moskva, koja kaže da je anektirala skoro petinu Ukrajine, optužuje Kijev da predstavlja bezbednosnu pretnju. Ukrajina i njeni saveznici kažu da je invazija bila ničim izazvan rat za osvajanje zemlje.
Na marginama sastanka ministara inostranih poslova G20 u Indiji, američki državni sekretar Antoni Blinken nakratko se sastao sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom licem u lice, prvi put od invazije.
Blinken je rekao Lavrovu da okonča rat i pozvao Moskvu da poništi svoju suspenziju – najavljenu prošle nedelje – poslednjeg preostalog sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja, rekli su američki zvaničnici.
Govoreći na forumu u indijskoj prestonici u petak, Blinken je rekao da se Rusiji ne može dozvoliti da nekažnjeno vodi rat, inače bi poslala „poruku potencijalnim agresorima svuda da bi i oni mogli da se izvuku“.