SAD su domaćini ratnih igara za Ukrajinu uoči sledeće faze sukoba u Rusiji

SAD su domaćini ratnih igara za Ukrajinu uoči sledeće faze sukoba u Rusiji

Sjedinjene Države su domaćin vežbi planiranja rata u Nemačkoj za ukrajinske vojne oficire kako bi im pomogle da razmisle o predstojećim odlukama na bojnom polju, rekli su zvaničnici u četvrtak, uoči sledeće faze sukoba koji traje godinu dana Rusija, prenosi Rojters.

Višednevne vežbe na stolu izvedene su u objektu za ratne igre u bazi američke vojske u Visbadenu, u Nemačkoj, gde je u četvrtak posetio najviši američki vojni oficir, vojni general Mark Mili.

Američki zvaničnici su odbili da govore o potencijalnim scenarijima na bojnom polju koje je ukrajinsko vojno osoblje ispitivalo tokom vežbi, a koje uključuju misaone vežbe za procenu potencijalnih vojnih pravaca delovanja.

„Niko ne sedi tamo i govori Ukrajincima, idite levo ili desno ili uradite ovo ili uradite ono. To nije posao međunarodne zajednice“, rekao je Mili novinarima koji su putovali sa njim u Nemačku.

„Sve što radimo je da postavljamo okvir i mehaniku da omogućimo Ukrajincima da sami uče, da uče u odnosu na situaciju ili različite scenarije.

General Deril Vilijams, komandant američke vojske u Evropi, pohvalio je desetine ukrajinskog vojnog osoblja koje je prisustvovalo vežbama, rekavši da su bile „zaista, stvarno dobre”.

Vežbe su usledile nakon jednogodišnje godišnjice ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, dok se sve više spekuliše o tome kakve bi potencijalne ofanzive Kijev i Moskva mogli da pokušaju u drugoj godini rata.

Ukrajinske snage su odbile rusko napredovanje na Kijev početkom 2022. godine, a sukob, koji Moskva naziva „specijalnom vojnom operacijom“, postao je jedan od žestokih rovovskih ratova na istoku i jugu.

Poslednjih meseci Rusija je takođe ciljala na električnu mrežu Ukrajine, uzrokujući nestanke i gubitak vode i toplote za milione ljudi širom zemlje.

S obzirom da obe zemlje ne pokazuju znake povlačenja, izgledi za skori završetak borbi izgledaju sumorni.

Najviši diplomati Rusije i Sjedinjenih Država razgovarali su u četvrtak licem u lice, prvi put od invazije Moskve na Ukrajinu, na marginama sastanka G20, gde su ministri razmenjivali krivicu za sukob.

General američke vojske Kristofer Kavoli, vrhovni komandant savezničkih snaga za Evropu, rekao je novinarima da će Sjedinjene Države biti uz Ukrajinu „koliko god bude potrebno“.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici dali su milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini, uključujući borbena vozila Bredli, tenkove i naprednu protivvazdušnu odbranu.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je prošlog meseca da se nada da će doprinosi „napraviti prilično značajnu razliku u njihovoj kontraofanzivi na proleće“.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici takođe obučavaju ukrajinske snage van Ukrajine, uključujući obuku kombinovanog naoružanja u Nemačkoj.

Millei je izrazio optimizam u ukrajinskoj vojsci iako je priznao da je pred nama teška borba.

„Imam ogromno poverenje u ukrajinsku volju da se odupre. I na kraju dana, verujem da će ishod biti slobodna, nezavisna, suverena Ukrajina“, rekao je Mili.