Italija se protivi zabrani EU automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine

Italija se protivi zabrani EU automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine

Italija se protivi uredbi EU koja zabranjuje automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. osim ako Evropska komisija ne preispita svoj stav i ponudi ekološki i ekonomski prihvatljive alternative.

Nakon što je Ministarstvo životne sredine i energetske bezbednosti objavilo negativno glasanje Italije o predloženoj uredbi EU, švedsko predsedništvo EU odlučilo je da sa srede na petak odloži planirano glasanje na sastanku zamenika stalnih predstavnika (Coreper I) o prekidu prodaje novih benzina. i dizel automobila sa 2035 god.

„Našim glasom „ne“ probudili smo Evropu. Nadamo se da će drugi shvatiti da je vreme za zdrav razum, a ne zabrane. Promena je moguća“, prokomentarisao je na Tviteru Adolfo Urso, ministar za preduzetništvo i Made in Itali.

Uslov Italije za pristanak na nove mere je predlog Evropske komisije o „zdravim“ alternativama za postizanje ciljeva ekološke održivosti EU, koji italijanska vlada na čelu sa Đorđem Malonijem deli.

„Ne bi trebalo da se vezujemo za jednu tehnologiju, trebalo bi da postoji izbor“, rekao je poslanik Luca Skueri, savetnik za energetiku Forca Italia.

Predmetna regulativa EU je deo klimatskog paketa Fit for 55, koji ima za cilj postizanje nulte emisije CO2 do 2035. godine, a trenutno je u završnoj fazi zakonodavstva. Tokom poslednje plenarne sednice Evropskog parlamenta, tekst je odobren nakon pregovora. Konačno glasanje za ratifikaciju zakazano je za 7. mart.

Nemački ministar saobraćaja Folker Vising rekao je u utorak da će Nemačka prihvatiti sporazum samo ako Komisija izađe sa predlogom da se dozvoli registracija vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem koji rade isključivo na električno gorivo nakon 2035. godine.

„Elektrogorivo je takođe apsolutno pogodno za upotrebu kao inovativni izvor mobilnosti. Ako predlog Berlina bude prihvaćen, Italija će takođe dati zeleno svetlo. Ako uspemo da stvorimo manjinu koja blokira, možemo da ostvarimo pobedu zdravog razuma i pobedimo ideologiju koja šteti Italiji i celoj Evropi.“ – rekao je on.

Negativan glas Italije ne bi uticao na usvajanje uredbe u Koreperu, jer je za to dovoljna kvalifikovana većina, ali imajući u vidu sumnje Berlina, uzdržanost Bugarske i glas Poljske „protiv“ odluke su pod sumnjom.